pilíř s reliéfem Čtrnácti svatých pomocníků

sousoší se sloupem Ćtrnácti svatých pomocníků
Pilíř s reliéfem 14 svatých pomocníků vytvořil r. 1886 sochař Johann Watzek na objednávku Genovefy, vdovy po sedlákovi F. Treutlerovi. Památka postupně velmi zchátrala. V l. 2011-2012 byla obcí zadána její rekonstrukce (BcA Pavla Szabová), a dne 28.9.2012 bylo opravené památce slavnostně požehnáno.
Hlavní obrázek místa
Pilíř s reliéfem Čtrnácti sv. pomocníků se sochami svatých po rekonstrukci
© Petr Novák 09/2012

Graficke pismenko Sloup s reliéfem 14 svatých pomocníků stojí u silnice v Otovicích, vedoucí ke státní hranici. Postaven byl v 19. století. Je vysoký 4 metry, obklopen kamenným zábradlím s ocelovým ozdobným plotem. V rozích zábradlí jsou umístěny sochy světců. K sousoší vede zajímavě tvarované schodiště.
M.C., 8.12. 2008

  historie

  Čtrnáct svatých pomocníků (Pomocníci v nouzi)
  Čtrnáct svatých pomocníků je skupina svatých, kteří jsou v římskokatolické církvi uctívaní společně, neboť se věřilo že jejich přímluva je zvlášť účinná, zejména v boji nebo na ochranu proti různým nemocem. Skupina „Pomocníci v nouzi“ vznikla ve 14. století v Porýní v souvislosti s výskytem moru. Mezi pomocníky patří: Sv. Akátius (Achatius) - vzýván na ochranu proti bolestem hlavy, sv. Barbora – vzývána proti horečce a náhlé smrti, sv.

  E.H. podle wikipedia.org, 2.12. 2012
  Pilíř Čtrnácti svatých pomocníků
  Sloup Čtrnácti svatých pomocníků vyrobil roku 1886 broumovský sochař Johann Watzek na objednávku Genovefy, vdovy po otovickém sedláku Franzi Treutlerovi. Sloup obklopuje kamenné zábradlí s ocelovým ozdobným plotem, v rozích zábradlí stojí další sochy svatých. Památka časem velmi zchátrala (její část ležela několik desetiletí rozvalená v trávě, sochy měly uraženy různé části). Obec Otovice se rozhodla nechat památku opravit, na což získala r.

  E. Horáková podle http://www.obecotovice.cz; http://nase.broumovsko.cz, 2.12. 2012


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Otovice
  OOO