pilíř s reliéfem Čtrnácti svatých pomocníků

sousoší se sloupem Ćtrnácti svatých pomocníků
Pilíř s reliéfem 14 svatých pomocníků vytvořil r. 1886 sochař Johann Watzek na objednávku Genovefy, vdovy po sedlákovi F. Treutlerovi. Památka postupně velmi zchátrala. V l. 2011-2012 byla obcí zadána její rekonstrukce (BcA Pavla Szabová), a dne 28.9.2012 bylo opravené památce slavnostně požehnáno.
Hlavní obrázek místa
Pilíř s reliéfem Čtrnácti sv. pomocníků se sochami svatých po rekonstrukci
© Petr Novák 09/2012
Graficke pismenko Sloup s reliéfem 14 svatých pomocníků stojí u silnice v Otovicích, vedoucí ke státní hranici. Postaven byl v 19. století. Je vysoký 4 metry, obklopen kamenným zábradlím s ocelovým ozdobným plotem. V rozích zábradlí jsou umístěny sochy světců. K sousoší vede zajímavě tvarované schodiště.
M.C., 8.12. 2008

  historie

  Čtrnáct svatých pomocníků (Pomocníci v nouzi)
  Čtrnáct svatých pomocníků je skupina svatých, kteří jsou v římskokatolické církvi uctívaní společně, neboť se věřilo že jejich přímluva je zvlášť účinná, zejména v boji nebo na ochranu proti různým nemocem. Skupina „Pomocníci v nouzi“ vznikla ve 14. století v Porýní v souvislosti s výskytem moru. Mezi pomocníky patří: Sv. Akátius (Achatius) - vzýván na ochranu proti bolestem hlavy, sv. Barbora – vzývána proti horečce a náhlé smrti, sv.

  E.H. podle wikipedia.org, 2.12. 2012
  Pilíř Čtrnácti svatých pomocníků
  Sloup Čtrnácti svatých pomocníků vyrobil roku 1886 broumovský sochař Johann Watzek na objednávku Genovefy, vdovy po otovickém sedláku Franzi Treutlerovi. Sloup obklopuje kamenné zábradlí s ocelovým ozdobným plotem, v rozích zábradlí stojí další sochy svatých. Památka časem velmi zchátrala (její část ležela několik desetiletí rozvalená v trávě, sochy měly uraženy různé části). Obec Otovice se rozhodla nechat památku opravit, na což získala r.

  E. Horáková podle http://www.obecotovice.cz; http://nase.broumovsko.cz, 2.12. 2012
  Základní informace místa
  ID místa: 7099
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: socha, monument
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?7099
  Uveřejněno: 11.12.2008
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 33' 36.30"
  E 16° 22' 42.12"
  Země: Česká republika
  Kraj: Královéhradecký kraj
  Okres:  Náchod  (NA)
  Obec: Otovice
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu