hrad Radeč

Mitrvald, hrad na Radči
Téměř zaniklý hrad, dle archeologických nálezů (Václav Krolmus) spadá jeho existence do 14. stol. V pramenech připomínán již jako pustý hrad; v urbáři r. 1652. Malý hrad patrně nebyl rezidenčním sídlem, ale sloužil jako mocenský opěrný bod.
Hlavní obrázek místa
Vchod do hradu
Všimněte si prolákliny ve skále, je to tesaný vchod.
autor neuveden
Graficke pismenko Na místě kde stával hrad jen cvičené oko znalce nalezne několik místeček naznačující přítomnost opevněného obydlí. I přes to všechno stojí se na ta místa vypravit. Krásná okolní krajina a rozhled ze skály je kouzelný.
28.5. 2002

  historie

  Písemné prameny k hradu na kopci Radeč mlčí, teprve urbář z roku 1652 jej připomíná jako pustý. Archeologické nálezy jeho existenci kladou do 14. století. Zajímavé je, že na hradě kopal i nestor české archeologie páter Václav Krolmus. Vzhledem k spartánské podobě neměl hrad asi rezidenční funkci, ale snad ochraňoval severní okraj rožmberských držav a okolní naleziště železné rudy. Mohl být refugiem, tedy dočasným opevněným místem.
  Prudký Martin podle Ilustrované encyklopedie českých hradů - T. Durdík, 18.3. 2010

  popis

  Jádro hradu, zaujímající nevelkou skálu, bylo nejspíš vystavěno především ze dřeva. Pouze nad srázem, na zadním místě skaliska, snad stála nějaká zděná stavba, kterou potvrzují nálezy malty. Od předpolí je odděleno příkopem ve tvaru oblouku, před nímž byl vyházen val.
  Prudký Martin podle Ilustrované encyklopedie českých hradů - T. Durdík, 18.3. 2010
  Základní informace místa
  ID místa: 705
  Typ místa: hrad
  Stav místa: nepatrné zbytky zdí
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?705
  Uveřejněno: 1.10.2001
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 49' 26.65"
  E 13° 41' 15.84"
  Země: Česká republika
  Kraj: Plzeňský kraj
  Okres:  Rokycany  (RO)
  Obec: Lhota pod Radčem
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu