Zámek stojí na místě původní dřevěné tvrze (13. stol.). Ve 14. stol. za arcibiskupa Arnošta z Pardubic postaven kamenný hrádek. Po r. 1670 za arcibiskupa M. F. Sobka z Bílenberka opraven a barokně rozšířen. Po r. 1849 sídlem báňské školy. Opraven v 70. - 80. l. 20. stol. Dnes galerie a TIC.
Hlavní obrázek místa
2003 © Luděk Pitter
Graficke pismenko Navštívíte-li okresní město Příbram, začněte návštěvou tamního hrádku ze 14. stol., který je nazýván místními "Zámeček". Tato památka je v centru, kousek od kostela sv. Vojtěcha, na adrese Tyršova 106. Najdete zde Informační centrum Městského úřadu, Galerii Františka Drtikola a Muzea III. odboje. V budově je také obřadní síň.
4.1. 2004

  turistické

  Galerie Františka Drtikola Příbram
  V galerii je stálá expozice, věnovaná slavnému českému fotografovi a příbramskému rodákovi Františku Drtikolovi (1883-1961), a zároveň zde pravidelně probíhají další výstavy.
  E.H. podle http://www.galerie-drtikol.com, 12.3. 2013

  historie

  Zámeček - Ernestinum (Marienburg)
  Na místě dnešního zámku stála podle všeho ve 13 století dřevěná tvrz (archeologické nálezy). Na jejím místě, kolem poloviny 14. století, za vlády Karla IV., dal první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic postavit kamenný hrádek, který byl podle svého zakladatele nazván Ernestinum. Z původní stavby se do dnešních dob zachovala východní část s gotickým arkýřem s žebrovou klenbou (pozůstatek presbytáře hradní kaple). Na hrádku sídlil správce

  E.H. podle http://www.galerie-drtikol.com; Encyklopedie českých tvrzí 2., kolektiv autorů, Argo 2000, 12.3. 2013

  pověsti

  O dřevěné sošce, kterou arcibiskum sám vyřezal
  Podle pověsti, která se váže k Ernestinu, arcibiskup sám vyřezal ze dřeva sošku Panny Marie a umístil ji ve zdejší kapli. Odtud byla o mnoho let později přemístěna na Svatou Horu.
  E.H. podle http://www.galerie-drtikol.com, 12.3. 2013

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie

  Turistické mapy 1:50 000, Kartografie

  Nová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.
  zámek
  tvrz přestavěná na zámek
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Středočeský kraj
   Příbram  (PB)
  Příbram