Středa, 2. prosinec 2020. Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav

zámek Hradná

Suľov - Hradná
Zchátralé a utilitárně využívané pozůstatky renesančního zámku z 16. stol. Vystavěn rodem Akajovců. Čtyřkřídlá stavba s párem nárožních věžic. Ve 20. století pouze chátrá. Dnes částečně upraven na rodinné domy.
Hlavní obrázek místa
jižní nárožní věžice s částí zachovalého sz. křídla
© Jan P. Štěpánek 08/2008
Zchátralý renesanční zámek, částečně utilitárně upravený na byty, v dolní části vsi Hradná, místní části obce Suľov-Hradná na severozápadě Slovenska. Obec ležící necelých 12 km jižně od okresního města Bytča je turistickým východiskem ke známým Husovským skalám a stejnojmennému hradu.
Zámek, slovensky kaštieľ, leží ve středu Hradné. Jeho chátrání započalo již s počátkem 20. století. Po rozparcelování mezi více vlastníků byl zámek takřka obestavěn rodinnými domy, které mnohdy využily vlastní zámek. Dodnes částečně dochováno severozápadní křídlo s dvojicí nárožních věží.
Jan P. Štěpánek, 11.11. 2008

  historie

  Historie renesančního zámku (kaštieľa) v Hradné sahá do 16. století. Vystavěn byl rodem Akajovců po vzoru většího zámku v nedaleké Bytči jako čtyřkřídlý objekt s vnitřním dvorkem a dvěma okrouhlými nárožními baštami (věžicemi). Jeho podoba však oproti kaštieľi v Bytči byla velmi redukovaná a odpovídala snaze chudší venkovské šlechty přiblížit se bohaté šlechtě z měst. V Hradné kaštieľ postrádal

  Jan P. Štěpánek, 11.11. 2008

  popis

  Zámek v Hradné byl patrovou čtyřkřídlou stavbou na půdoryse obdélníka s menším vnitřním dvorkem. V jihozápadním a severozápadním nároží objektu stávaly okrouhlé věžice (bašty). Na přelomu 19. a 20. století byl zámek výrazně poškozen utilitárním využíváním a dílčími demolicemi. Jednotná obvodová zástavba čtvercového dvora byla rozparcelována mezi více majitelů a každý se svým dílem zacházel,

  Jan P. Štěpánek, 11.11. 2008


  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 7006
  Typ místa: zámek
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=7006
  Uveřejněno: 11.11.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama