Středa, 25. listopad 2020. Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Pozdně gotický dřevěný kostel sv. Juraja z přelomu 15. a 16. století, nejstarší zmínka je z roku 1583. Několikrát poškozen a vyrabován při povstáních 17. a začátku 18. století. V interiéru vrcholně barokní oltář.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 11/2008
Kostel je dostupný MHD autobusovou linkou č. 24 od železničního nádraží.
9.11. 2008

  historie

  Obec Trnové leží jihovýchodně od centra Žiliny, dnes tvoří její předměstí. Possessio Tarno (država Trnové) je uváděna roku 1393 mezi obcemi patřícími Lietavskému hradu. Pozdně gotický dřevěný kostel sv. Juraja stojí na severozápadním okraji obce, uprostřed hřbitova. Postaven byl na přelomu 15. a 16. století, nejstarší zmínka o něm je z roku 1583. Podle lidové tradice stál původně v Bytčici a do Trnového

  Milan Caha (zdroj: Katolické listy, 22.května 1960, strana 4 citované na http://www.muzeum.sk), 9.11. 2008

  popis

  Jednolodní dřevěný kostel s téměř čtvercovou lodí a obdélníkovým presbytářem a s mohutnou zvonicí přistavěnou k vstupnímu průčelí. Stěny interiéru jsou obité deskami a vyzdobené schematickou ornamentikou v bílo-červeno-šedé barvě. Oltář sv. Juraja byl dokončen v období vrcholného baroka. Je to lidová práce – dřevená menza má podobu malované truhly. Na ni je připojen mohutný akantový rám obsahující

  Milan Caha (zdroj: Katolické listy, 22.května 1960, strana 4 citované na http://www.muzeum.sk), 9.11. 2008


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,  Žilina  ( ZA, ZI ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 6999
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: není známo
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=6999
  Uveřejněno: 11.11.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama