Dva pozdně barokní náhrobky portášů Jiřího a Ondřeje Křenkových z konce 18. století při valašskobystřickém kostele. Oba mají podobu sarkofágů s čelní deskou s lebkou na jejím vrchole a vyrůstajícím litinovým křížem. Kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
pohled na hroby portášů od valašskobystřického kostela
© Jan P. Štěpánek 04/2008
Graficke pismenko Hroby portášů – velmi zajímavá památka, která upomíná na historii Valašska, se nachází v malebné obci Valašská Bystřice. Obec leží v údolí říčky Bystřičky, necelých 6,5 km jižně od Rožnova pod Radhoštěm.
Stylizované lidově zbarokizované náhrobky portášů z konce 18. století najde návštěvník před římsko-katolickým kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Portáši byli organizovaní valašští strážci zdejších hor a průsmyků. Náhrobky jsou státem chráněné.
Jan P. Štěpánek, 8.11. 2008

  historie

  Hroby mají podobu dvou kamenných sarkofágů (rakví) s vytesanými kříži a nápisy informujícími o zde pochovaných osobách. Čela sarkofágů tvoří téměř 15 cm silné pískovcové desky s barokními volutami a stylizovanými lebkami se zkříženými kostmi v jejich vrcholech. Z lebek vyrůstají osazené litinové kříže. Ve středu těchto desek se nachází nápisy: SMILVGTE SENADEMNAV ASPONWI PRZATELE MOGI (smilujte se nade mnou aspoň vy, přátelé moji). Oba náhrobky

  Jan P. Štěpánek podle turistických průvodců regionem, 8.11. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Turistické mapy 1:50 000, Kartografie

  Nová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.
  sakrální památky
  socha, monument
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Zlínský kraj
   Vsetín  (VS)
  Valašská Bystřice