Jednolodní pozdně barokní kostel z l. 1751–53, na místě staršího kostela z r. 1465, vyhořelého r. 1749. Založen však patrně ještě dříve. Kolem areál hřbitova s hrobkou rodu Bellegarde.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihu
© Jan P. Štěpánek 03/2008
Římskokatolický farní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v západní části středu obce Velké Heraltice, které leží asi 13 km západně od centra Opavy, na silnici č.11 z Opavy do Bruntálu. Kostel je dominantní protiváhou cennému zámeckému komplexu na východním okraji obce.
Nejlepší přístup ke kostelu, ležícímu v areálu hřbitova obehnaného zdí, je z ulice Družstevní, odkud vede ke vstupu do areálu hřbitova a kostela kamenné schodiště. Kostel stojí na začátku hřbitova. V těsném sousedství se nachází drobná kaple a nedaleko i hrobka posledních šlechtických majitelů zámku rodu Bellegarde.
Jan P. Štěpánek, 16.10. 2008

  historie

  Nejstarší zmínka o kostele ve Velkých Heralticích pochází z roku 1465. Jelikož se tato zmínka týká již zděné stavby, je možno očekávat založení kostela patrně dříve, na počátku 14. století. Zděný pozdně gotický kostel v roce 1749 vyhořel po zásahu bleskem. Rekonstrukce a přestavba kostela se odehrála v letech 1751–53, kdy také získal současnou pozdně barokní jednolodní podobu s průčelní vstupní věží. Vysvěcení vykonal opat Antonín Hauk. V

  Jan P. Štěpánek, 16.10. 2008

  popis

  Velkoheraltický farní kostel je mohutnou jednolodní pozdně barokní stavbou. Fasádě objektu dominují, jak je pro pozdní baroko typické, průběžné vertikální pilastry zakončené iónskými hlavicemi, okna v ozdobných šambránách či bohatě profilované horizontální římsy. Tupé čelo i zadní strana kostela jsou oproti stěnám hlavní lodi v plochém oblouku mírně ustoupeny. Ose průčelí vévodí mírně vystouplá nízká vstupní věž s barokní bání. Na presbyterium

  Jan P. Štěpánek, 16.10. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Shocart turistické 1:50 000

  Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  sakrální památky
  kostel, chrám
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Moravskoslezský kraj
   Opava  (OP)