Pátek, 27. listopad 2020. Svátek slaví Xenie, zítra Rene
Hrad a zámek Weesenstein postupně od 13. do 18. století zaujal celou plochu návrší ve smyčce říčky Mohelnice (Müglitz) v saském podhůří Krušných hor, asi 15 km od českých hranic. Poprvé se připomíná roku 1318, mnohokrát přestavěn a rozšířen.
Hlavní obrázek místa
Zámek z malé zahrady
© Ivan Grisa, 03/2007
Weesenstein je součástí obce Müglitztal. Silniční spojení z dálnice A17 (hranice ČR/SRN - Dresden) na křižovatce (Ausfahrt) 6, po silnici S 178A do údolí Mohelnice (Müglitz) a dále po S178 směr Glashütte asi 1,5 km k parkovišti pod zámkem.
Nejbližší železniční zastávka Weesenstein na trati Heidenau - Altenberg asi 0,5 km od zámku severně, příjemná cesta pro pěší i cyklisty. V Heidenau přestup na linku S1 drážďanské železniční rychlodráhy, v Bad Schandau přestup na mezinárodní osobní vlaky do/z Děčína.
V obci i na zámku řada možností příjemného občerstvení všeho druhu, obzvlášť lze doporučit zámecký pivovar (Schlossbrauerei) na posledním nádvoří zámku. Areál lze navštívit zdarma, vstupné se platí jen za vstup na prohlídkovou trasu (samostatně).
Ivan Grisa, 17.10. 2008

  historie

  Zámek Weesenstein
  První zmínka o tehdejším hradě Weesensteinu pochází z roku 1318. Tehdy patřil purkrabím z Donína (Dohna), kteří ovládali jménem císaře malé nárazníkové území mezi Čechami a Míšní. Tamní markrabě využil zmatků v Říši počátkem 15. století a purkrabství se zmocnil. Weesenstein vzápětí udělil v léno rytířům z Bünau, kteří zde měli hlavní rodové sídlo až do roku 1772. Za tu dobu se zde vystřídalo

  Ivan Grisa, dle webových stránek zámku Weesenstein a knihy Rytíři z Bünau v Čechách a v Sasku, 17.10. 2008


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Německo,

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Schloss Weesenstein
  Am Schlossberg 1
  01809 Müglitztal / OT Weesenstein
  Tel: +49 35027 6260
  URL: http://www.schloss-weesenstein.de
  E-mail: weesenstein@schloesserland-sachsen.de
  Základní informace místa
  ID místa: 6876
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: hrad přestavěný na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=6876
  Uveřejněno: 9.12.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama