Nejníže položený kostel v českých zemích byl postaven roku 1786 pro potřeby původně dřevařské a plavecké obce, vzniklé koncem 15. století. Několikrát poškozen povodní, naposledy roku 2002. Obnoven, slouží potřebám převážně vietnamské komunity.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí
© Ivan Grisa, 10/2008
Graficke pismenko Hřensko je nejníže položenou obcí České republiky (hladina Labe na hranici se SRN 112 m nad mořem), položenou v úzkém kaňonu říčky Kamenice nad jejím ústím do Labe. Přístup sem z Děčína po silnici I/62 (dále na hraniční přechod Hřensko - Schmilka) a po silnicích III. třídy od Janova a Vysoké Lípy. Autobusové spojení z Děčína funguje zejména v letní sezóně, přes zimu o víkendech čtyři páry spojů. Vlakem lze dojet do stanice Schoena na protějším německém břehu (přeshraniční osobní vlaky z Děčína) a přívozem. Z obce vychází několik turistických značek do Českého Švýcarska. Hlavním současným "tahákem" je řada vietnamských obchodů s širokou škálou nesmyslů.
Kostel je otevřen při bohoslužbách, které se konají každý první den v měsíci od 19.30.
Ivan Grisa, 4.10. 2008

  popis

  Nevelký jednolodní pozdně barokní kostel s bedněnou věží v ose západního průčelí. Mírně odsazený presbytář orientovaný k východu, za ním sakristie s dřevěnou nástavbou (zvonice?). Vnější fasády s mělkou štukovou výzdobou, interiér klenutý, se štukovými pilastry a kladím. Hlavní oltář z roku 1710 (zřejmě přenesen z některého zrušeného kostela), ostatní vybavení z 19. století. Před kostelem socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1756.
  Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 4.10. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy 1:50 000, Kartografie

  Nová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.
  sakrální památky
  kostel, chrám
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Ústecký kraj
   Děčín  (DC)
  Hřensko