
V 16. století postavena tvrz jako středisko panství Zástřizlů.
Roku 1558 získali Ždánice od Jana Ždánského ze Zástřizl Albrecht a Jan Sernbera z Boskovic a na Bučovicích.
Roku 1566 Ždánice prodány slavkovskému pánu Oldřichu z Kounic. Oldřich přikoupil další vsi a vytvořil rozsáhlé panství. Na základech staré zástřizlovské tvrze nechal Oldřich postavit renesanční zámek. Stavba byla dokončena r. 1569.
Po bitvě na Bílé hoře (8.11.1620) byly Ždánice konfiskovány Karlu z Kounic a novými majiteli se stali Lichtenštejnové (Maximilián z Lichtenštejna), kteří se však na zámku trvale nezdržovali.
Vnitřní úpravy zámku v pol. 17. století.
Důkladné úpravy zámku v l. 1739, 1762 a 1789. Portál hlavního průčelí dostal v r. 1739 barokní strukturu. Důkladná oprava zámku koncem 18. století za Aloise z Lichtenštejna.
R. 1850 se stal zámek sídlem okresního soudu a berního úřadu.
Po 2. světové válce byla na zámek postupně přemístěna obsáhlá sbírka učitele a historika Jakuba Vrbase. Současně byla doplněna o původní předměty ze zámku a zámecké vily. Vrbasovo muzeum bylo oficiálně otevřeno 21.10.1946.
Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.
Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.
Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.
Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.
Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?
Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.