Barokní poutní areál s velkou centrální kaplí, ambitem s kaplemi a zvonicí, vrchnostenským špitálem, bývalým hřbitovem a dalšími objekty na sever od historického jádra města. Zajímavý areál dokládající vliv dynamického baroka na místní stavební produkci.
Hlavní obrázek místa
poutní kaple Narození Panny Marie
© Václav Čermák, 09/2008
Graficke pismenko Areál se nachází asi 150 m severně od náměstí, odkud k němu navádí plakát, vyvěšený nad Nerudovou ulicí. Příjezd od silnice I/13 směrem na Filipov a Kunratice, u evangelického kostela vpravo, možnosti parkování omezeny šířkou ulic. Od nádraží asi 600 m kolem kostela sv. Jakuba Většího a přes náměstí.
Kaple je sice přístupná (od dubna do září, mimo prázdniny středa – neděle, o prázdninách mimo pondělí), vzhledem k pokročilému věku jediného průvodce však ne zcela pravidelně. Informujte se na městském informačním středisku (kontakt na www.ceska-kamenice.cz).
Ivan Grisa, 19.9. 2008

  historie

  Poutní areál s kaplí Narození Panny Marie v České Kamenici
  Poutní areál vznikl na základě kultu údajně zázračné mariánské sochy, která byla od roku 1680 umístěna v dřevěné kapli u cesty do Kunratic, v sousedství nového městského hřbitova, založeného za třicetileté války. Kaple přestala stačit návalům věřících a byla proto v letech 1736–9 nahrazena velikou kamennou centrální stavbou, kterou podle projektu Octavia Broggia postavil stavitel Jakub Schwarz. Kolem ní byl od 40. let 18. století budován

  Ivan Grisa, dle Kolektiv autorů: Česká Kamenice, 2002, 20.9. 2008

  popis

  Poutní kaple Narození Panny Marie je postavena na prakticky kruhovém půdorysu. Přízemní ochoz se čtyřmi předsíněmi a čtyřmi kaplemi obklopuje loď, nesenou osmi pilíři a zaklenutou kopulí. Předsíně nad jižním a severním vstupem jsou rovněž patrové. Střechy ochozu jsou pultové, patrových předsíní sedlové, loď kryje kopule s vysokou lucernou. Vnitřní zařízení kaple včetně baldachýnového oltáře vychází důsledně z centrálního uspořádání kaple. Ambit

  Ivan Grisa, dle Kolektiv autorů: Česká Kamenice, 2002, 20.9. 2008
  Kontaktní informace
  Římskokatolická farnost, děkanství
  Jakubské náměstí 110
  407 21 Česká Kamenice
  Tel: 412 584 545
  URL: http://www.poutni.misto.cz
  E-mail: dekan.c.kamenice@quick.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 6767
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?6767
  Uveřejněno: 21.10.2008
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 48' 07.89"
  E 14° 24' 57.98"
  Země: Česká republika
  Kraj: Ústecký kraj
  Okres:  Děčín  (DC)
  Obec: Česká Kamenice
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu