V jádře renesanční kostel sv. Jakuba vystavěný r. 1562. Předcházela mu starší dřevěná stavba. V r. 1714 přestavěn do dnešní barokní podoby. Kolem kostela kruhový areál hřbitova obehnaný zdí.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Graficke pismenko Obec Stará Ves u Bílovce se nachází asi 3,5 km szz. od centra města Bílovce, ve střední části toku potoka Bílovka.
Nejvýraznější a nejcennější památkou obce je filiální římsko-katolický kostel sv. Jakuba s renesančním jádrem. Kolem kostela, který se nachází nad pravým břehem Bílovky, je dochovaná ohradní zeď hřbitova se vstupní brankou.
Jan P. Štěpánek, 24.8. 2008

  historie

  Historie Staré Vsi a kostela sv. Jakuba
  Stará Ves u Bílovce byla založena někdy počátkem 14. století jako podlouhlá ves v údolí potoka Bílovky. První zmínka o ní se činí roku 1378. Možnosti ještě staršího založení nasvědčuje i existence dvou nedalekých středověkých opevnění na tzv. Burghügelu a na Dorňákově kopci, která snad střežila cestu z Bílovecka a Fulnecka na Opavsko. Samotný kostel ve Staré Vsi byl vybudován patrně někdy v 15. století ještě jako dřevěná stavba. Na zděný chrám

  Jan P. Štěpánek, 24.8. 2008

  popis

  Kostel je tvořen jednolodní stavbou s ustoupeným, polygonálně ukončeným delším presbytářem. Stavba je zakončena vysokými stanovými střechami, s netypicky umístěným sanktusníkem nad hlavní lodí a nikoliv nad presbyteriem. Západnímu, vstupnímu průčelí dominuje celou hmotou vystoupená hranolová věž zakončená barokní helmicí. Stěny hlavní lodi i presbyteria jsou prolomeny nízkými, půlkruhově zakončenými okny. Vstupy do kostela jsou tvořeny pěknými

  Jan P. Štěpánek, 24.8. 2008
  Základní informace místa
  ID místa: 6646
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?6646
  Uveřejněno: 24.8.2008
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 46' 22.85"
  E 17° 58' 18.31"
  Země: Česká republika
  Kraj: Moravskoslezský kraj
  Okres:  Nový Jičín  (NJ)
  Obec: Stará Ves
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu