Neděle, 6. prosinec 2020. Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož, Benjamin
Městská památková zóna zahrnuje někdejší středověké město Stříbro. Kromě významných solitérů (farní kostel, radnice, bývalý klášter minoritů) chrání i měšťanské domy s gotickými jádry a renesančními či barokními prvky fasád i celkový charakter města.
Hlavní obrázek místa
Náměstí od východu
© Ivan Grisa, 08/2008
Stříbro leží na silnici II/605 (bývalá I/5), od dálnice D5 asi 10 km severně. Na náměstí se za parkování platí. Přibližně 1 km jihozápadně od centra města je železniční stanice na trati Praha - Plzeň - Cheb (do města jezdí linka "MHD"), asi 300 m západně od náměstí autobusové nádraží. Kromě zajímavého místního musea jsou bohužel ostatní četné památky ve městě nepřístupné.
Ivan Grisa, 16.8. 2008

  historie

  Městská památková zóna Stříbro
  Město vzniklo před rokem 1252 v souvislosti s těžbou stejnojmenného kovu v revíru, který se táhl podél údolí Mže. Zaujalo ostroh obtékaný řekou a jejím levým přítokem. Vzhledem k poloze na významné cestě do západní Evropy i rudnému bohatství bylo často zasaženo válečnými operacemi (husitské války, třicetiletá válka). Většina objektů ve městě má proto dnes barokní a pozdější vzhled, často ovšem se

  Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 16.8. 2008


  Vložit do oblíbených
  Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stříbro

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 6627
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=6627
  Uveřejněno: 29.9.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama