Městská památková zóna zahrnuje někdejší středověké město Stříbro. Kromě významných solitérů (farní kostel, radnice, bývalý klášter minoritů) chrání i měšťanské domy s gotickými jádry a renesančními či barokními prvky fasád i celkový charakter města.
Hlavní obrázek místa
Náměstí od východu
© Ivan Grisa, 08/2008
Graficke pismenko Stříbro leží na silnici II/605 (bývalá I/5), od dálnice D5 asi 10 km severně. Na náměstí se za parkování platí. Přibližně 1 km jihozápadně od centra města je železniční stanice na trati Praha - Plzeň - Cheb (do města jezdí linka "MHD"), asi 300 m západně od náměstí autobusové nádraží. Kromě zajímavého místního musea jsou bohužel ostatní četné památky ve městě nepřístupné.
Ivan Grisa, 16.8. 2008

  historie

  Městská památková zóna Stříbro
  Město vzniklo před rokem 1252 v souvislosti s těžbou stejnojmenného kovu v revíru, který se táhl podél údolí Mže. Zaujalo ostroh obtékaný řekou a jejím levým přítokem. Vzhledem k poloze na významné cestě do západní Evropy i rudnému bohatství bylo často zasaženo válečnými operacemi (husitské války, třicetiletá válka). Většina objektů ve městě má proto dnes barokní a pozdější vzhled, často ovšem se středověkým jádrem. Po roce 1945 proběhla obměna

  Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 16.8. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  ostatní
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Tachov  (TC)
  Stříbro