Městská památková zóna Manětín chrání kromě významných solitérů (zámek, kostely) i maloměstskou barokní a pozdější zástavbu, doplněnou jedinečně zachovaným souborem více než 80 barokních soch a 32 kamenných váz v celém intravilánu městečka.
Hlavní obrázek místa
Radnice se sousedním domem v severní frontě náměstí
© Ivan Grisa, 08/2008
Graficke pismenko Manětín leží asi 40 km severně od Plzně, s níž je spojen silnicí II/205, odbočující za Chotíkovem ze silnice I/20. Autobusové spojení není příliš časté, zejména ve volných dnech. Nejbližší železniční stanice Mladotice je vzdálena asi 10 km východně.
V okolí vede řada turistických značek, zajímavé jsou zejména místní okruhy: červený přes Lipí a Radějov, modrý přes Nečtiny (oba s východištěm na manětínském náměstí). Mírně zvlněný terén umožňuje i pohyb cyklistů.
Ivan Grisa, 16.8. 2008

  historie

  Městská památková zóna Manětín
  Manětín se poprvé připomíná roku 1169, kdy druhý český král Vladislav I. věnoval zdejší újezd johanitům. Po roce 1420 se dostal do majetku šlechtických rodů, od roku 1622 patřil Lažanským. Po velkém požáru 1712 bylo celé městečko znovu postaveno barokně, přitom vybaveno rozsáhlou galerií soch a kamenných váz, soustředěnou zejména na náměstí a Vysoké cestě, která spojuje centrum se hřbitovem u sv. Barbory. Vzhledem k hospodářské stagnaci během

  Ivan Grisa, 16.8. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  ostatní
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Plzeň-sever  (PS)
  Manětín