čtvrtek, 26. listopad 2020. Svátek slaví Artur, zítra Xenie
Městská památková zóna Manětín chrání kromě významných solitérů (zámek, kostely) i maloměstskou barokní a pozdější zástavbu, doplněnou jedinečně zachovaným souborem více než 80 barokních soch a 32 kamenných váz v celém intravilánu městečka.
Hlavní obrázek místa
Radnice se sousedním domem v severní frontě náměstí
© Ivan Grisa, 08/2008
Manětín leží asi 40 km severně od Plzně, s níž je spojen silnicí II/205, odbočující za Chotíkovem ze silnice I/20. Autobusové spojení není příliš časté, zejména ve volných dnech. Nejbližší železniční stanice Mladotice je vzdálena asi 10 km východně.
V okolí vede řada turistických značek, zajímavé jsou zejména místní okruhy: červený přes Lipí a Radějov, modrý přes Nečtiny (oba s východištěm na manětínském náměstí). Mírně zvlněný terén umožňuje i pohyb cyklistů.
Ivan Grisa, 16.8. 2008

  historie

  Městská památková zóna Manětín
  Manětín se poprvé připomíná roku 1169, kdy druhý český král Vladislav I. věnoval zdejší újezd johanitům. Po roce 1420 se dostal do majetku šlechtických rodů, od roku 1622 patřil Lažanským. Po velkém požáru 1712 bylo celé městečko znovu postaveno barokně, přitom vybaveno rozsáhlou galerií soch a kamenných váz, soustředěnou zejména na náměstí a Vysoké cestě, která spojuje centrum se hřbitovem u sv.

  Ivan Grisa, 16.8. 2008


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Manětín

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Město Manětín
  Manětín 89
  331 62 Manětín
  Tel: 373 392 217
  URL: http://www.manetin.cz/
  E-mail: posta@manetin.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 6620
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=6620
  Uveřejněno: 23.9.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama