Moje místa 0

Kaple Jména Panny Marie v Mladoticích

Graficke pismenko Kaple v Mladoticích je doložena od 13. století, tehdy sv. Hedissy. Podle stížnosti opata z 16. století stála na dvoře místní rychty a rychtář v ní skladoval hospodářské potřeby.

 
Graficke pismenko Původní objekt byl zcela demolován a v letech 1708–10 nahrazen první stavbou Jana Blažeje Santiniho pro plaské cisterciáky. Tehdy změněno i patrocinium. Po zrušení kláštera zrušena i kaple, obec ji vykoupila od náboženského fondu a obnovila zde bohoslužby.
 
Graficke pismenko V 90. letech 20. století důkladná obnova, roku 2008 se zde konala první svatba v 300leté historii objektu.

Text: historie
17.8. 2008 - Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 2

tianDe Praha

Mladotice stojí na křižovatce silnic Manětín - Kralovice a Plasy - Mladotice. Přímo v obci je železniční stanice na trati Plzeň - Žatec (jen osobní vlaky). Kaple stojí ve dvoře mezi několika domky, z nichž jen část je trvale obydlena, vidět je z návsi u místního nákupního střediska. Roku 2008 se zde…
turistické - Ivan Grisa
Stavba na půdorysu pravidelného šestiúhelníku, krytá zvonovou střechou s lucernou. Na západní straně nad římsou vysunutá drobná zvonička. Stěny konkávně prohnuty, ve všech kromě západní (u oltáře) vloženo velké obdélné okno s kamenným ostěním a klenákem, zasahujícím do hlavní římsy. Portál pravoúhlý…
popis - Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3
© Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
, RSS, Vaše oblíbená místa,
Zavřít reklamu