Hřbitov malé židovské obce v někdejším poddanském městečku fungoval zřejmě od 17. do první poloviny 20. století. Postupně byl dvakrát rozšířen, vstupy do starších částí byly zazděny, z kolem vedoucí cesty viditelné.
Hlavní obrázek místa
Náhrobky v nejstarší (východní) části hřbitova
© Ivan Grisa, 08/2008
Graficke pismenko Hřbitov se nachází u cesty od bývalé Horní brány (křižovatka s autobusovou zastávkou) k ranči Havraní kámen na jižním svahu hradní ostrožny. Vede kolem něj zelená značka z Rabštejna do Mladotic a modrý rabštejnský okruh. U vchodu na hřbitov informační tabule.
Ivan Grisa, 15.8. 2008

  historie

  Židovský hřbitov v Rabštejně nad Střelou
  Židovská komunita je v Rabštejně doložena od 17. století, nelze vyloučit její větší stáří. Nejstarší (východní) část hřbitova je tedy více než 300 let stará. Prostřední byla podle nápisu nad zazděným portálem zřízena v letech 1786–87, nejnovější byla připojena koncem 19. století. Poslední pohřeb byl proveden roku 1934, kdy už hřbitov sloužil obci v Žihli. Na obě starší části hřbitova byly vzhledem k nedostatku místa zřejmě navezeny nové vrstvy

  Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., svazek 6, 17.8. 2008

  popis

  Hřbitov je obklopen kamennou zdí, proti svahu ke Střele značně vysokou. Obě starší části byly přístupné dnes zazděnými portály z cesty od Horní brány k řece. Mladší z nich zdobený, s letopočtem stavby. Mezi nejnovější a střední částí zřetelný stupeň, vzniklý zasypáním obou starších částí vrstvou pro nové pohřby.
  Ivan Grisa, 17.8. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  sakrální památky
  židovské památky
  chátrající
  volně přístupno
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Plzeň-sever  (PS)
  Rabštejn nad Střelou