Sobota, 5. prosinec 2020. Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Hřbitov malé židovské obce v někdejším poddanském městečku fungoval zřejmě od 17. do první poloviny 20. století. Postupně byl dvakrát rozšířen, vstupy do starších částí byly zazděny, z kolem vedoucí cesty viditelné.
Hlavní obrázek místa
židovský hřbitov Rabštejn nad Střelou
stará část hřbitova
© Eva Horáková 05/2012
Hřbitov se nachází u cesty od bývalé Horní brány (křižovatka s autobusovou zastávkou) k ranči Havraní kámen na jižním svahu hradní ostrožny. Vede kolem něj zelená značka z Rabštejna do Mladotic a modrý rabštejnský okruh. U vchodu na hřbitov informační tabule.
Ivan Grisa, 15.8. 2008

  historie

  Židovský hřbitov v Rabštejně nad Střelou
  Židovská komunita je v Rabštejně doložena od 17. století, nelze vyloučit její větší stáří. Nejstarší (východní) část hřbitova je tedy více než 300 let stará. Prostřední byla podle nápisu nad zazděným portálem zřízena v letech 1786–87, nejnovější byla připojena koncem 19. století. Poslední pohřeb byl proveden roku 1934, kdy už hřbitov sloužil obci v Žihli. Na obě starší části hřbitova byly

  Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., svazek 6, 17.8. 2008

  popis

  Hřbitov je obklopen kamennou zdí, proti svahu ke Střele značně vysokou. Obě starší části byly přístupné dnes zazděnými portály z cesty od Horní brány k řece. Mladší z nich zdobený, s letopočtem stavby. Mezi nejnovější a střední částí zřetelný stupeň, vzniklý zasypáním obou starších částí vrstvou pro nové pohřby.
  Ivan Grisa, 17.8. 2008


  Vložit do oblíbených
  Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Rabštejn nad Střelou

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 6605
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=6605
  Uveřejněno: 10.9.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama