Železárnu v Plasech nechal zbudovat kníže Metternich ihned po získání plaského panství. Výrobu zahájila roku 1827. Produkovala výrobky ze šedé litiny. Roku 1872 byla uzavřena, pokusy o další průmyslové využití selhaly. Dnes převážně obytné domy.
Hlavní obrázek místa
Bývalá správní budova, v pozadí výrobní objekt
© Ivan Grisa, 08/2008
Graficke pismenko Budovy bývalé železárny stojí asi 700 m severně od kláštera. Ze silnice I/27 je možno až k nim zajet odbočkou na Horní Hradiště. Železniční stanice Plasy na trati Plzeň - Žatec leží asi 1300 m jihozápadně, autobusová stanice asi kilometr stejným směrem. Vstup do pamětní síně plaské litiny lze domluvit na kontaktech, které uvádí odkaz níže.
Ivan Grisa, 12.8. 2008

  historie

  Železná huť v Plasech
  Železárnu v Plasech založil kníže Metternich bezprostředně po získání zdejšího panství. Zpracovávala místní i dováženou železnou rudu, k jejímuž tavení sloužilo dřevěné, později i minerální uhlí (koks). Produkovala zejména výrobky z šedé litiny, a to jak užitkové, tak i ozdobné. Pocházejí odtud litinové náhrobky na hřbitovech v širokém okolí, kandelábry a kašna u bývalé prelatury zdejšího kláštera i tabulky s popisnými čísly v Plasech i okolních

  Ivan Grisa, dle internetové stránky regionu Dolní Střela, 17.8. 2008

  popis

  Z areálu železárny se dochoval empírový úřední dům, patrová stavba s valbovou střechou na pravé straně silnice od Plas, dále část výrobní budovy (příčně přes silnici do Horního Hradiště) s vysokou pecí belgického typu a kolonie přízemních dělnických domků severně od železárny. Ty jsou dnes většinou upraveny a zmodernisovány, takže na původní stav upomínají jen svými rozměry a řadovým uspořádáním.
  Ivan Grisa, 17.8. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  technická památka
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Plzeň-sever  (PS)
  Plasy