Sobota, 16. leden 2021. Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Na základech původního dřevěného kostela, údajně postaveného před rokem 1670, byl v letech 1797 – 1798 postaven současný kostel Povýšení sv. Kříže.
Hlavní obrázek místa
Kostel Povýšení sv. Kříže v Hošťálkové
© Pavel Vítek 06/2008

Obec Hošťálková leží v kopcovitém terénu Hostýnských vrchů 12 km západně od Vsetína. Kostel Povýšení sv. Kříže leží na západní straně nad obcí.
Pavel Vítek, 17.7. 2008

  historie

  Asi již ve 14. století, v období selské a pasekářské kolonizace, byla pravděpodobně založena obec Hošťálková, i když první písemná zpráva o obci pochází až z roku 1505. První kostel, ještě dřevěný, byl údajně postaven před rokem 1670. Současný kostel Povýšení sv. Kříže byl vystavěn v letech 1797 – 1798.
  Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 17.7. 2008

  popis

  Kostel Povýšení sv. kříže, vystavěný podél jihozápadní – severovýchodní osy, je je podélná trojboce ukončená stavba. V chrámové věži, vztyčené nad vstupním portálem, je v prvním patře umístěna hudební tribuna a na jejích bocích pavlače. Za pozornost stojí tepaný mešní kalich zdobený hlavičkami andílků, pocházející z roku 1697 a šest cínových oltářních svícnů ulitých v roce 1808.
  Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 17.7. 2008


  Vložit do oblíbených
  Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 6511
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=6511
  Uveřejněno: 17.7.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama