Ruina původně románského kostela v dominantní poloze nad údolím Úštěckého potoka uprostřed veliké návsi kdysi bohaté zemědělské obce. Z původní stavby se zachovala zejména věž, ostatní části pocházejí z pozdějších stavebních etap.
Hlavní obrázek místa
Kostel a hasičská zbrojnice od severu
© Ivan Grisa, 07/2008
Graficke pismenko Malešov stojí na vysokém ostrohu nad Úštěckým potokem asi 3 km severně od Hošťky, ke které administrativně patří. Na návsi se nachází zastávka nečetných autobusových spojů a dvě místní restaurace a konsum (netestovány). Nejbližší železniční stanice je v Hošťce. Turistická značka tudy nevede, cyklisté se musí připravit na strmé stoupání od Hošťky i Polep.
Ivan Grisa, 11.7. 2008

  historie

  Kostel svatého Jiří v Malešově u Hošťky
  Původně snad románský kostel byl výrazně přestavěn ve 14.–18. století. Po roce 1945 ponechán svému osudu, koncem 70. let se zřítila střecha věže, která byla několik let zcela nechráněna před povětrnostními vlivy. Kostel zvolna mizí pod popínavými rostlinami, zřejmě za naprostého nezájmu obyvatel vsi, připojené dnes k Hošťce.
  Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 2, 11.7. 2008

  popis

  Zřícenina kostela stojí na pahorku uprostřed mimořádně rozlehlé návsi, obklopené kdysi representativními domy zdejších statkářů, dnes v různém stadiu rozpadu či devastačních "modernisací". Jednolodní stavba s mohutnou věží v ose západního průčelí, odsazeným presbytářem a jižní předsíní je obklopena zčásti zřícenou zdí bývalého hřbitova, zarostlého bohatou vegetací. Dosud mimořádně malebný i když tristně působící celek doplňují vzrostlé

  Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 2, 11.7. 2008
  Kontaktní informace
  Město Hoštka
  náměstí Svobody 2
  411 72 Hoštka
  Tel: 416 814 114
  URL: http://www.hostka.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 6485
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?6485
  Uveřejněno: 28.7.2008
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 30' 36.41"
  E 14° 19' 23.15"
  Země: Česká republika
  Kraj: Ústecký kraj
  Okres:  Litoměřice  (LT)
  Obec: Malešov
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu