Barokní morový sloup Nejsvětější Trojice (1735-7), vztyčen na připomínku požáru r. 1735. Nedávno zrekonstruován. Podstavec s reliéfy sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava, křest Krista atp. Na vrcholu je sousoší Nejsvětější Trojice. Kolem kamenné zábradlí s balustrádou. Je v centru Hošťky, nám. Svobody.
Hlavní obrázek místa
sloup Nejsvětější Trojice
© František Kinař, 05/2012
Graficke pismenko Hoštka je město v okrese Litoměřice nedaleko Štětí. Prochází tudy silnice z Litoměřic na Štětí č. 261. Městem prochází také železniční trať Ústí nad Labem - Lysá nad Labem se zastávkou v obci. Morový sloup se nachází přímo v centru města na Náměstí svobody.
František Kinař, 5.9. 2012

  historie

  Morový, mariánský, trojiční sloup – obecně
  Sloupy či výstižněji statue (ne vždy jde o sloup), často nesoucí na vrcholu sochu Panny Marie, bývaly vztyčovány v souvislosti s morovými epidemiemi. Stavěly se v době baroka (17. stol.) a později jako památníky/výraz vděku za odvrácení morové rány nebo jako ochranný sloup proti možné nákaze. Sloupy byly zároveň i památníky obětí moru. Ne každý mariánský sloup je zároveň morový a naopak, mnoho mariánských sloupů bylo vztyčeno jako připomínka

  E. Horáková podle zdroje: Mariánské a morové sloupy Čech a Moravy, Jiří Slouka, nakl. Grada r. 2010, 5.9. 2012
  Barokní sloup Nejsvětější Trojice byl postaven v letech 1735 - 1737, v době největšího rozvoje města podle návrhu sochaře Mathiase Tollingera z Litoměřic, na sloupu pracovaly kamenické dílny z Úštěka a Bíliny. Sloup byl vztyčen na připomínku velkého požáru, který postihl město roku 1735. V posledních letech prošel sloup celkovou rekonstrukcí.
  E. Horáková dle Uměleckých památek Čech 1., Emanuel Poche a kol., nakl. Academia 1977; http://www.hostka.cz, 5.9. 2012

  popis

  Na symbolicky trojbokém podstavci sloupu jsou reliéfy zobrazující sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava, křest Krista atp., na volutových konzolách stojí sochy sv. Floriána, sv. Vavřince a biskupa s berlou (sv. Mikuláš ?). U paty sloupu je reliéfní socha modlící se Panna Marie a dva velcí okřídlení andělé, dřík je zdobený reliéfy andílků a oblak. Na vrcholu sloupu je sousoší Nejsvětější Trojice. Kolem sloupu šestiboké kamenné zábradlí s balustrádou.
  E. Horáková dle Uměleckých památek Čech 1., Emanuel Poche a kol., nakl. Academia 1977, 5.9. 2012
  Základní informace místa
  ID místa: 6481
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: socha, monument
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?6481
  Uveřejněno: 28.7.2008
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 29' 20.48"
  E 14° 20' 07.76"
  Země: Česká republika
  Kraj: Ústecký kraj
  Okres:  Litoměřice  (LT)
  Obec: Hošťka
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu