zámek Niesytno

Płonina, Nimmersath
Hrad s obytnou věží s břitem postaven na skále nad vsí Płonina zřejmě v konci 14. stol. von Czirny, o sto let později rozšířen o palác von Zedlitzy, těm patřil do r. 1661. V pol. 16. stol. pod skálou přistavěn renesanční zámek, dnes vše v ruinách.
Hlavní obrázek místa
Niesytno - rekonstrukce
© Jan Pospisil, 07/2016
Graficke pismenko Zříceniny hradu a přilehlého zámku v obci Płonina leží asi 5 km téměř západně od Bolkówa (cca 20 km východně od města Jelenia Góra). Prvotní hrad je usazen na břidlicové skále v Kaczawských Górach ve výšce 550 m n. m., ruiny zámku se rozkládají pod ním.
Ivka, 11.7. 2008

  turistické

  Nepřístupnost
  Hrad/zámek je celý v rekostrukci a několik let ješte bude, takže je nepřístupný. Možnost je pouze všední den, kdy vám stavebníci, když tam jsou dovolí se podívat kolem hradu/zámku.
  Jan Pospisil , 6.7. 2016

  historie

  Stavební vývoj hradu není přesně znám, neboť nebyl proveden žádný fundovaný průzkum, který by upřesnil dataci jednotlivých stavebních etap. Proto je také nejistá doba jeho vzniku i stavitel. Stavba bývá připisována rodu von Czirn v počátku 14. století. V roce 1307 je zmiňován svídnický dvořan Conrad de Czirna jako vlasník vsi Płonina, v roce 1349 byl purkrabím na nedalekém Bolkowě. Pro existenci hradu v tomto období však neexistují žádné přímé

  Ivka, 11.7. 2008

  popis

  Původní přístupová cesta byla částečně vylámána ve skále a začínala na jihu, pravotočivě stoupala po svahu, končila na nádvoří dolního hradu mezi palácem na severu a srázy na východě i západě. Prvotní hrad tvořila pouze věž a úzký příhrádek, kam stoupala úzká pěšina. Obytná polygonální věž v nejvyšší poloze má stěny jen necelý metr silné. Pod ní jsou dvě patra sklepů částečně vysekaných ve skále, dnes nejsou přístupné. Dvoupodlažní věž měla

  Ivka, 11.7. 2008
  zámek
  hrad přestavěný na zámek
  zřícenina
  volně přístupno
  Polsko
  dolnośląskie