Pozdně barokní kostel s prvky barokního historismu na místě starší stavby v dominantní poloze nad centrem dlouhého ulicovkového města.
Hlavní obrázek místa
Kostel od východu
© Ivan Grisa, 05/2005

Graficke pismenko Mikulášovice mají vzhledem ke své délce tři železniční nádraží, kostelu je nejblíž zastávka Mikulášovice střed (asi 400 m) na trati Rumburk - Panský - Mikulášovice. Celým městem projíždějí také autobusové linky. Vychází odtud několik turistických cest k atraktivním cílům (rozhledna Tanečnice, České a Saské Švýcarsko). V místě je koupaliště a dobře vybavený sportovní areál. Přímo u kostela v roubeném domě čp. 2 se nachází výborná restaurace (zkušenost z roku 2007).
Ivan Grisa, 19.6. 2008

  historie

  Kostel sv. Mikuláše v Mikulášovicích
  Původní kostel v tehdejší vsi byl postaven v letech 1551–55. Z něj se dochovala spodní část západní věže a východní mariánská kaple (původní presbytář). V letech 1694–95 rozšířen (zednický mistr B. Hille), v letech 1750–51 zcela přestavěn (Z. Hoffmann se synem Petrem). Věž vyhořela roku 1842, v letech 1862–63 obnovena a současně výrazně zvýšena. Od roku 2004 velká oprava.
  Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 19.6. 2008

  popis

  Trojlodní basilika orientovaná k severu stojí na jednom z výběžků hřbetu, lemujícího údolí Mikulášovického potoka, ve kterém leží více než 4 km dlouhé ulicovkové město. Původní renesanční kostel respektoval východní orientaci oltáře: původní presbytář je dnešní mariánská kaple na východě kostela, původní loď se nacházela mezi ní a věží. Po přestavbě v polovině 18. století má kostel výrazné hlavní jižní průčelí s monumentálním přístupovým

  Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 19.6. 2008


  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Mikulášovice
  OOO