Bývalý špitální kostel, jedno z nejstarších jihočeských gotických dvojlodí.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihozápadu
v pozadí věž farního kostela
© Ivan Grisa, 05/2006

Kostel stojí v jihozápadním rohu soběslavského Náměstí Republiky. V sousední staré radnici se nachází městské informační středisko.
Ivan Grisa, 16.6. 2008

  historie

  Kostel sv. Víta v Soběslavi
  Byl založen po roce 1375 Oldřichem z Rožmberka, roku 1390 u něj nadán špitál. Opravován v letech 1490 a 1612, znovu po požáru roku 1719. Roku 1785 zrušen, prodán soukromníkovi, který z něj přepatrováním vytvořil obytný dům. V letech 1936–38 obnovena původní podoba.
  Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, díl 3, 16.6. 2008

  popis

  Dvoulodní kostel orientovaný k východu, tedy presbytářem do náměstí. Krátké síňové dvojlodí, sklenuté na dvou sloupech čtyřmi poli křížové a u vítězného oblouku dvěma poli obkročné klenby. Presbytář má dvě silně obdélná pole křížové klenby a paprsčitou klenbu v závěru. K jeho severnímu boku je přisazena sakristie, která navazuje na starou radnici. Na štítě mezi lodí a presbytářem posazena kamenná věžice s jehlancovou helmicí. Všechny stěny

  Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, díl 3, 16.6. 2008


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Soběslav
  OOO