úterý, 1. prosinec 2020. Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Původně románský, v gotice vícekrát přestavěný farní kostel podhorského městečka.
Hlavní obrázek místa
Noční pohled z náměstí
© Jiří Cukr, 07/2009
Horní Stropnice leží na silnici z Nových Hradů do Kaplice. Přímo v obci je kemp s koupalištěm a sportovní hala. Lze odtud nastoupit na několik turistických cest k cílům v okolí (Dobrá Voda s Kraví horou, Cuknštejn, Nové Hrady a Terčino údolí).
Ivan Grisa, 9.6. 2008

  historie

  Kostel sv. Mikuláše v Horní Stropnici
  Nejstarší památka podhorského poddanského městečka, založeného koncem 13. století nad údolím říčky Stropnice na samém úpatí Novohradských hor. Z původního románského kostelíka se zachovala věž, stojící dnes mezi presbytářem a trojlodím. Postupně byl rozšiřován a upravován ve 14. století, po požáru roku 1486, roku 1567. V 18. století přistavěna dnešní sakristie na jižní straně hlavní věže, v 19.

  Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 8.6. 2008

  popis

  K mohutné románské věži se připojuje směrem k východu pětiboce uzavřený presbytář s vnějšími opěráky a křížovou klenbou, směrem k západu síňové trojlodí z 15. století síťově zaklenuté. Na severní straně věže stojí obdélná kaple sv. Kateřiny (původní sakristie), zaklenutá jedním polem křížové a jedním polem hvězdové klenby. Jižní stranu věže kryje nová sakristie z 18. století. Před

  Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 8.6. 2008

  Půdorys místa

  půdorys kostela, černě románské zdivo, šrafovaně gotické, tečkovaně barokní, neznačené mladší
  © kol.: Umělecké památky Čech, část 1. [A/J], Academia, Praha 1977
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Horní Stropnice

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Římskokatolická farnost Horní Stropnice
  Husova 2
  373 33 Nové Hrady
  Tel: 386 301 327
  E-mail: novehrady@familimariens.org
  Základní informace místa
  ID místa: 6335
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=6335
  Uveřejněno: 9.6.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama