Bývalý obchodní dům galanterní firmy A. Wenke a syn je významným dílem raného období tvorby Josefa Gočára. Jeden z prvních objektů se zavěšenou čelní fasádou v českých zemích.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí do Husovy ulice
© Ivan Grisa, 07/2003

Obchodní dům firmy A. Wenke a syn, dnes sídlo Městského muzea v Jaroměři

Graficke pismenko Nevyhovující prodejní prostory galanterní firmy A. Wenke a syn přiměly jejího majitele ke studijní cestě po Evropě, na níž hledal soudobá řešení svého problému. Po jeho návratu konsultoval své představy s několika českými architekty, uspokojit je dokázal až Josef Gočár (1880–1945), tehdy začínající Kotěrův žák. Ten v té době začínal pracovat v nedalekém Hradci Králové. V souladu s představami investora vytvořil v letech 1910–11 ve spolupráci s místním stavitelem Josefem Mášou jedno z prvních děl české architektonické moderny. Pozoruhodná je zejména zavěšená fasáda, která umožnila bohaté prosklení čelní stěny.
Obchodním účelům sloužil dům do roku 1946, kdy byl předán jako samostatné sídlo jaroměřskému městskému muzeu, které zde funguje dodnes.
Ivan Grisa, dle internetové stránky Městského muzea Jaroměř, 7.6. 2008

  popis

  Řadový dvoupatrový dům v Husově ulici v Jaroměři z let 1910–11 se vyznačuje použitím betonu jako hlavního stavebního materiálu. To umožnilo vytvořit velké souvislé obchodní prostory přízemí a prvního patra, opticky propojené kruhovým prostorem ve stropě, vytvářejícím v prvním patře galerii. Největším průlomem do stavitelských tradic je provedení čelní stěny: není nosná, pouze visí na krakorcích stropů. Toto řešení umožnilo její maximální

  Ivan Grisa, dle internetové stránky Městského muzea Jaroměř, 7.6. 2008
  Kontaktní informace
  Městské muzeum
  Husova 295
  551 01 Jaroměř
  Tel: 491 812 731
  URL: http://muzeumjaromer.wz.cz/
  E-mail: muzeum.jaromer@worldonline.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 6319
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?6319
  Uveřejněno: 9.6.2008
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 21' 12.94"
  E 15° 54' 49.02"
  Země: Česká republika
  Kraj: Královéhradecký kraj
  Okres:  Náchod  (NA)
  Obec: Jaroměř
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu