Moje místa 0

Graficke pismenko O obci Staré Doubice je první zmínka v 15. století. Klasicistní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v letech 1811 až 1814.

 
Graficke pismenko V druhé polovině 20. stol. kostel postupně chátral, až v šedesátých letech přestal úplně sloužit svému účelu. Dokonce se zhroutila i část hlavní věže. Ale již od roku 1975 začala postupná záchrana kostela a to i bez souhlasu tehdejších státních a stranických orgánů. Opravy na vlastní náklady prováděl páter Alexej Baláž, kněz z Krásné Lípy, který v současnosti působí jako děkan ve Varnsdorfu. Rekonstrukce probíhala i za pátera Františka Jiráska a již v roce 1988 byl kostel nově vysvěcen pražským světícím biskupem ThDr. Antonínem Liškou. Od té doby se v kostele v Doubici opět konají pravidelně bohoslužby.

Text: historie
1.6. 2008 - Pavel Vítek - zdroj - http://www.luzicke-hory.cz

tianDe Praha

Klasicizující kostel Nanebevzetí Panny Marie je trojlodní stavba s polokruhově zakončeným presbytářem. Při severní straně umístěna obdélníková sakristie. V západním průčelí je vztyčena hranolovitá věž s cibulovitou bání. Hlavní vstupní dveře do kostela jsou usazeny v rokokovém kování. Zařízení koste…
popis - Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (A-J), Academia Praha 1980
© Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
, RSS, Vaše oblíbená místa,
Zavřít reklamu