kostel sv. Martina

Martin, Turčianský svätý Martin
Raně gotický farní kostel sv. Martina ve středu stejnojmenného okresního města. Na konci 13. stol. nahradil starší dřevěný kostelík. V 15. století doplněn o jižní a později o severní kapli. V interiéru cenné fresky apoštolů ze 14. století.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí kostela sv. Martina v Martině
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Graficke pismenko Raně gotický římskokatolický farní kostel sv. Martina ve středu západoslovenského okresního města, kterému dal patron kostela – sv. Martin – své jméno. Nechce se takřka věřit, že tato poměrně malá a skromná stavba, stíněná stromy, je hlavním svatostánkem tohoto 60 tisícového města.
Kostel sv. Martina se nachází v jižní části Náměstí SNP.
Jan P. Štěpánek, 22.5. 2008

  historie

  Římskokatolický kostel sv. Martina vznikl někdy před 2. polovinou 13. století, kdy se kolem této původní kaple či malého kostelíka se hřbitovem vyvinula osada, pojmenovaná podle patrona kostela – sv. Martina. Samotné místo osady Martin je prvně písemně jmenováno v listině uherského krále Ladislava VI. z roku 1284. Původní kostelík byl dřevěný a až na konci 13. století byl upraven do podoby zděné budovy postavené ve stylu ranné znievské gotiky

  Jan P. Štěpánek, 22.5. 2008

  popis

  Popis kostela sv. Martina
  Kostel je tvořen jednolodní obdélnou stavbou s obdélným sníženým presbyteriem. Nároží zpevňují starší opěrné pilíře. Hladkému průčelí dominuje štíhlá kvadratická věž pouze s ciferníky hodin, ukončená jehlancovou střechou. V pozdější době byly k přední části hlavní lodi zvenčí přistavěny severní a jižní kaple, které tak opticky rozšířili vstupní průčelí. V mladší době bylo průčelí doplněno o zděnou předsíň.
  Jan P. Štěpánek, 22.5. 2008
  Základní informace místa
  ID místa: 6267
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?6267
  Uveřejněno: 24.5.2008
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 03' 42.57"
  E 18° 55' 16.89"
  Země: Slovensko
  Kraj: Žilinský
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu