Povrchový pozůstatek jednoho z mnoha někdejších důlních děl v Lukavici sloužících k těžbě pyritu, pravděpodobně již od konce 16. století. Dnes nepřístupno.
Hlavní obrázek místa
svršek šachty - pohled od hostince
© Rostislav Vondra, 03/2008
Graficke pismenko V samotné obci Lukavici lze nalézt ještě poměrně dost artefaktů, připomínajících slavnou průmyslovou minulost vsi. Hlavní je asi barokní zámek z konce 18. století, ve kterém sídlil zdejší báňský úřad. Dalším pozůstatkem je odvodňovací štola, ústící do řeky Chrudimky, jejíž portál je na seznamu kulturních památek. Neméně důležitými jsou i haldy hlušiny porostlé břízkami ležící přímo uprostřed vesnice.
Rostislav Vondra, 7.5. 2008

  historie

  Historie dolování – Bartolomějská šachta
  Těžební a hornická činnost je v Lukavici doložena již ke konci 16. století a není vyloučeno, že jisté pokusy těžit pyritovou rudu zde byly již v dřívějších dobách. Lukavické hornictví zřejmě nelze srovnávat s minulostí takových oblastí jako bylo Kutnohorsko, Ostravsko a jiné, ale i přesto bychom neměli tuto lokalitu přehlížet, už jen z toho důvodu, že zde byla založena první chemická továrna v českých zemích, která začala fungovat již koncem 18.

  Rostislav Vondra, 7.5. 2008

  popis

  Šachta se dnes navenek jeví jako nenápadný pahorek mezi zámkem a hostincem. Svrchní konstrukce vzala časem za své a dodnes se tak zachovala vstupní část do interiérů společně se zbytkem kamenných, nejspíše základových konstrukcí. Vše bylo v nedávné době upraveno a rekonstruováno.
  Rostislav Vondra, 7.5. 2008
  Základní informace místa
  ID místa: 6237
  Typ místa: technická památka
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?6237
  Uveřejněno: 16.6.2008
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 53' 21.15"
  E 15° 50' 20.13"
  Země: Česká republika
  Kraj: Pardubický kraj
  Okres:  Chrudim  (CR)
  Obec: Lukavice
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu