Menší sakrální objekt – kaple, vybudovaný na začátku 18. století uprostřed návsi vesnice Hospozínek u Velvar. Stavebníkem byla Anna z Clary-Aldringen. Kaple je dochována v původním stavu bez přestaveb. Nyní již neslouží svému účelu.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Jana Nepomuckého v Hospozínku
© Pavel Vítek 03/2015

Hospozínek u Velvar

Graficke pismenko Kaple sv. Jana Nepomuckého pochází z r. 1711 (dle data ve znaku) a jeho zakladatelkou byla Anna Polyxena z Clary-Aldringen. Její znak je umístěn nad portálem. Kapli tvoří osmiboký presbytář, sklenutý oválnou kupolí s lucernou, k němuž je v ose stavby připojena čtvercová sakristie. Loď je sklenuta valenou klenbou. Nad portálem v lodi je štít. Zařízení kaple bylo z větší části zničeno. Kaple není využívána, její stav je zatím dobrý.
Jaroslav Valečka podle Poche E. (red): Umělecké památky Čech, sv. první, A/J. Praha, Academia 1977., 20.4. 2008

  popis

  Kaple Sv. Jana Nepomuckého dlouho bez výraznějšího zájmu obce, která je vlastníkem nemovitosti, pozvolna chátrala. Chalupáři, kteří do obce jezdí na své chalupy, založili Občanské sdružení pro podporu a rozvoj části obce Hospozínek a objekt převzali od obce Hospozín do správy. Díky aktivitě sdružení se podařilo získat prostředky na I. etapu opravy, v rámci které byla provedena projektová dokumentace, zemní práce, odspádování objektu do

  Jiří Lopata , 13.10. 2014
  Základní informace místa
  ID místa: 6199
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?6199
  Uveřejněno: 24.4.2008
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 19' 51.17"
  E 14° 11' 13.73"
  Země: Česká republika
  Kraj: Středočeský kraj
  Okres:  Kladno  (KL)
  Obec: Hospozínek
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu