čtvrtek, 3. prosinec 2020. Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Hrad byl vystavěn buď zeměpánem nebo biskupem, sloužil jako protiváha sousednímu hradu Rychleby. Dochoval se pahorek jádra, zbytky předhradí a příkopu.
Hlavní obrázek místa
Pustý zamek - bývalé jádro hradu
2003 ©Puffin Puffin
K Pustému zámku se dostanete nejlépe od hradu Rychleby - Pustý zámek je na protějším hřebenu. Ze silnice v údolí se začněte škrábat do protějšího svahu, až narazíte na starou zpevněnou cestu, po které se dáte doleva. Tam, kde silnice ostře zatáčí doprava, můžete pozorným okem uvidět onu terénní kupičku - to je Pustý zámek.
PS: Pozor na nové vydání mapy KČT, tam je Pustý zámek zakreslený nesprávně na stejném hřebenu jako Rychleby! Ale ve starším vydání mapy (tuším z roku 1999) je to ještě správně! Tak se nedejte zmást...
Puffin - zdroj: osobní zkušenost, 22.8. 2003

  historie

  Zatímco z rychlebských věží bylo vidět jako na dlani Račí údolí, též cestu na druhou stranu zakrývaly svahy a skalnaté srázy. Z Pustého zámku se dalo dohlédnout na oba přístupy k Rychlebům, především však na cestu až daleko do údolí, která se zde větvila k Žulové a přes Javorník k Pačkovu. Původní jméno hradu není známo. Byl postaven narychlo, nesmírně pracně, velkým množstvím pracovníků. Stal se

  Jan Laurýn, Rostislav Vojkovský, Rychleby - Neznámý hrad v Rychlebských horách, 2.11. 2007

  popis

  Z Pustého zámku se nedochovaly žádné zbytky zdí, hrad byl pravděpodobně celý vybudován ze dřeva a hlíny. I když měl hrad ideální polohu pro pozorování okolí, přístupová cesta až tak výhodná nebyla. Byla položena o něco výše než samotný hrad, proto zejména z jižní a z jihozápadní strany musel být hrad chráněn širokým podkovovitým příkopem s plochým dnem. Nad příkopem vedla 2-2,2 m široká lavice,

  Jan Laurýn, Rostislav Vojkovský, Rychleby - Neznámý hrad v Rychlebských horách, 2.11. 2007

  Půdorys místa

  Půdorys
  © P. Kouřil, D. Prix, M. Wihoda: Hrady českého Slezska, AÚ AV ČR Brno, 2000
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE),

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Kontaktní informace
   
  Základní informace místa
  ID místa: 618
  Typ místa: hrad
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=618
  Uveřejněno: 24.8.2003
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama