hrad Puchart

Potštát, Sudetský zámek, Zighart, Pustý zámek
Doba založení hradu není známa. Poprvé připomínán v souvislosti se Závišem z Potštátu roku 1318. Na přelomu 13. a 14. stol. byl pravděpodobně centerm kolonizace okolí. Nejspíše zanikl v souvislosti s obsazením Potštátu markrabětem Prokopem r. 1394.
Hlavní obrázek místa
Puchart
© Roman Zikmund, 04/2009
Graficke pismenko Asi 8 km od města Hranice směrem na město Potštát se nachází stejnojmenná zřícenina dvojice hradů (zadního a předního), v mapách často označovaná jako Puchart. Za obcí Boňkov je pohostinství U tlustého Jana, kde můžeme zaparkovat a vrátit se asi 200 m po silnici směrem na obec Baňkov, dát se doleva polní cestou a najít žlutou značku. Ta nás zavede nad chaty a dále po strmém stoupání až k zřícenině zadního hradu (asi 150 m). Zřícenina se nachází prakticky nad pohostinstvím U tlustého Jana.
Cestou zpět můžeme v obci Olšovec odbočit na Partutovice a vykoupat se v zatopeného lomu v příjemně čisté vodě.
4.9. 2003

  historie

  Přesná doba založení hradu není známa. Poprvé je připomínán v souvislosti se Závišem z Potštátu roku 1318. Na přelomu 13. a 14. stol. byl pravděpodobně centrem kolonizace okolí. Nejspíše zanikl v souvislosti s obsazením Potštátu markrabětem Prokopem v roce 1394.
  6.1. 2006
  Popis
  U nás nepříliš běžná hradní dvojice plně funkčních, nijak nespojených hradů, vzdálených od sebe asi 100 m. Pokud některý z hradů plnil funkci předsunutého opevnění, tak nejspíše zadní hrad. Přední hrad byl vybaven podstatně větší obytnou plochou.
  6.1. 2006

  pověsti

  Pod hradem Puchartem je výletní hostinec U tlustého Jana. Oním tlustým Janem byl jeden z bývalých hostinských. Byl prý tak tělnatý, že musel sedět na speciálně upravené židli, z níž se zvedal pomocí kladkostroje.
  Lucie Lorencová, 21.6. 2005

  popis

  Název Puchart se vžil díky hranickéhu rodákovi, J.H.A. Gallašovi. Původně se hrad snad také jmenoval Potštát. Je patrné, že hrad prošel složitějším stavebním vývojem, neboť díly hradu jsou velice rozdílné co do kvality i kvantity. Přední díl se jeví jako starší a vykazuje známky násilného zániku, zatímco zadní díl, vzhledově mladší, má jistě analogie k Podunají, vzhledem ke čtverhranné věži. Staveništěm se stala ostrožna, která je tvořená

  Jiří Doupal , 10.6. 2009
  Základní informace místa
  ID místa: 615
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?615
  Uveřejněno: 8.9.2003
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 36' 37.33"
  E 17° 41' 00.62"
  Země: Česká republika
  Kraj: Olomoucký kraj
  Okres:  Přerov  (PR)
  Obec: Boňkov
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu