Komentáře, diskuse

Vložit nový komentář
reagovat, odpovědět25.8.2015 11:20 Jura Focht
Kruhová stavba nad skálou
Podle vzpomínek (již zesnulého) pamětníka K. Beníška se údajně jedná skutečně o nedokončenou rozhlednu. Začal ji stavět slezský podnikatel a milovník zdejšího kraje Carl Weisshuhn ale nedokončil ji. Jiní pamětníci vzpomínají, že ještě po válce ve 40. a 50. letech na kamenném podstavci skutečně stála dřevěná konstrukce sloužící jako rozhledna. Domnívám se, že se jednalo o náhradní řešení, které mělo navázat na původní Weishuhnovu myšlenku. Spolek Za rozvoj Kružberka se rovněž zabývá myšlenkou postavit na základech novou rozhlednu. Tohle nádherné místo po rozhledně přímo volá.
reagovat, odpovědět30.7.2012 11:56 Jiří Hrbáč
Rozhledna Hradisko
Chtěl bych doplnit předcházející text s tím, že v Nízkém Jeseníku organizovaná turistika byla zahájena v roce 1881 ustavením sekce německého Moravskoslezského sudetského horského spolku v Moravském Berouně a byla směřována převážně na Jeseníky, případně na údolí Moravice. Je tedy dosti pravděpodobné, že Rohledna Hradisko je dílem právě tohoto spolku.
reagovat, odpovědět27.6.2012 10:04 Jiří Hrbáč
Zřícenina rozhledny Hradisko nad hradem Kružberk
Po návštěvě místa býv. hradu Kružberk chtěl bych doplnit předcházející příspěvky, s odkazem na viz smirci-krize.cz, že by mělo jít o zříceninu bývalé rozhledny Hradisko, kdy se jedná o kamenný základ dřevěné rozhledny, vybudované před první světovou válkou některým horským spolkem.
Je škoda, že tyto místa nejsou pro turistické návštěvníky více označena vzhledem k tomu, že o existenci hradu Kružberk není zatím všeobecné povědomí.
Zatím je mi záhadou odkud vznikl název obce Kružberk, kdy dle emblému by se mělo jednat, že název vznikl od názvu Křížová hora, což by mohl být vrchol skály Hradisko. Název Kružberk se tak nabízí. Kdyby to bylo od hradu, tak by měl být název Kružburk jako např. Rumburk a pod. Navíc znaky obcí mají svou historii a opodstatnění. Jinak se mi velmi líbí dokumentce p. Zajíce k hradu Kružberk.
reagovat, odpovědět27.3.2010 17:43 Jiří Psota
Kruhová stavba nad hradem.
Dneska jsem se tam byl podívat a řekl bych, že to zřejmě byla rozhledna, protože je odtud vidět na Beskydy ( Lysá Hora, Smrk, Kněhyně Radhošť) a určitě i na druhou stranu na Jeseníky (bohužel mraky a stromy neumožnily) a je tam i celkem pěkná přístupová cesta od vsi.
reagovat, odpovědět27.7.2008 23:59 Lukáš Adam
Tajná chodba
S podivem na tak krásný popis hradu mě zaráží skutečnost, že zde není zmínka o chodbě vedoucí z místního kostelíku´ústící do zmíněného hradu. Byla zřízena pro případ ohrožení vesnice Kružberk a do poloviny 20.století zčásti průchodná. Z důvodu bezpečnosti, chodba byla zabetonována.
reagovat, odpovědět7.8.2008 00:04 Pavel Zany Komárek
Existenci takovéto chodby bych odkázal do říše zkazek a pověstí. Technická náročnost a finanční náklady , které by byly nutné pro stabu takovéto chodby (kostel je od hradu jen vzdušnou čarou přes 1200 m) je absolutně neúměrná významu jak hradu tak vsi Kružberk. Při troše prosté matematiky se dá snadno spočítat, že objem prací a časová náročnost takto dlouhé chodby by vystačily na postavení několika takových hradů a kostelů dohromady, přičemž její praktické využití by bylo vcelku mizivé. Zany
reagovat, odpovědět6.8.2008 14:05 Jan P. Štěpánek
Děkujeme za info. Tato skutečnost nám nebyla doposud známá.
Za redakci, Jan P. Štěpánek