úterý, 24. listopad 2020. Svátek slaví Emílie, zítra Kateřina
Zřícenina klasicistního zámku z pol. 19. století postaveného rodinou Medňanských na okraji obce Mikšová, na břehu řeky Váh. Ze zámku zbyly jen svislé zdi a je odsouzen k demolici.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí zámku obrácené k řece Váh
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Zřícenina bývalého klasicistního zámku (kaštiela) z poloviny 19. století, na východním okraji obce Mikšová, asi 4 km jz. od západoslovenského okresního města Bytča. Nedaleko zarůstající zříceniny zámku, ze kterého zbyly již jen holé zdi, se nachází mohutná vodní elektrárna na umělém vodním kanále souběžném s řekou Váh.
Jan P. Štěpánek, 13.2. 2008

  historie

  Zámek (kaštieľ) v obci Mikšová byl vystavěn v polovině 19. století rodinou Medňanských v moderním klasicistním slohu. Později se zde vystřídaly rody Marsóvszkých, Novákových, Starýkových a Hozákových. Zámek patřil mezi nejkrásnější objekty v blízkém sousedství města Bytča. Po tom, co byla v těsné blízkosti zámku postavena na umělém kanále mohutná vodní elektrárna, byl zámek odkoupen a měl být

  Jan P. Štěpánek, 13.2. 2008

  popis

  Patrový zámek na půdoryse obdelníku měl bohaté vnitřní vybavení. Exteriér zdobila dekorativní klasicistní fasáda a vstupní schodiště od Váhu. Před zámkem se nacházelo jezírko a udržovaná zahrada.
  Jan P. Štěpánek, 13.2. 2008


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 6027
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=6027
  Uveřejněno: 14.2.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama