Skromné pozůstatky hradu, který vznikl zřejmě po r. 1284 jako opěrný bod vratislavského biskupa po ztrátě hradu Edelštejna. Nálezy dokládají existenci během 14. a snad i poč. 15. stol. Dochováno torzo okrouhlé věže, nevýrazné relikty paláce a hradeb.
Hlavní obrázek místa
pozůstatky zříceniny Leuchtenštejn
© Zuzana Holasová, 11/2009
Graficke pismenko Nepatrné zbytky hradu se nacházejí v lesích Jeseníků pod rozhlednou. Na místo kde hrad stával vede místní turistická značka. Kromě základů věže a náznaků valu a příkopu zde není mnoho k vidění.
28.5. 2002

  turistické

  Jen pro upřesnění: K hradu je třeba jít po místní značce (modro-žlutá) ve tvaru spojených šipek, nejlépe od Biskupské kupy. (Pozor !!! Na mapě KČT je hrad vyznačen chybně.)
  Radim Bystroň, 16.2. 2003

  historie

  Hrad byl také nazýván starý nebo pustý zámek. Kdy byl hrad postaven již není známo. Na místě byly nalezeny úlomky z 13. stol.
  28.5. 2002
  Historické prameny o hradě chybí. Poprvé se připomíná až roku 1682. Hrad vznikl pravděpodobně v polovině 13.století, k ochraně hranic biskupství. Zanikl asi za válek v 15.století. (Toliko pro doplnění předchozího textu.)
  Radim, 16.2. 2003

  popis

  Hrad byl vystavěn na nepříliš výhodném místě, potřebné plochy získali stavebníci terasováním. Z válcového bergfritu se zachovala vnitřní šachta, vyčištěná amatérským výkopem až na skalní podloží, a část vnějšího líce, kolem dokola ho obíhaly hradby. Na severu se nacházela velká plošina hospodářského charakteru s dalším nadpovrchovým zbytkem zdiva. Celý areál je obklopen okružním příkopem a širokým valem. Vnitřní strana valu je na východě

  © Miroslav Plaček - Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, 3.11. 2007

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Shocart turistické 1:50 000

  Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  hrad
  nepatrné zbytky zdí
  volně přístupno
  Česká republika
  Olomoucký kraj
   Jeseník  (JE)
  Zlaté Hory