úterý, 24. listopad 2020. Svátek slaví Emílie, zítra Kateřina

Graficke pismenko Komárovský rybník v Českém ráji je často označován přídomkem "u Branžeže", neboť na katastru této obce leží. Rybník stejného názvu se totiž nachází i poněkud jižněji u Dymokur na Nymbursku.

 
Graficke pismenko Komárovský rybník je jediným zachovaným velkým rybníkem ze soustavy, která byla vybudována na toku říčky Kněžmostky. Ta soustava začínala pod hradem Kost a pokračovala po proudu až k Branžeži. Všechny rybníky tohoto komplexu byly ve 20. stol. zrušeny a pouze Komárovský byl opět obnoven. Jeho původní rozloha však byla asi třetinová, jak dokládají i staré fotografie z doby 1. světové války.
 
Graficke pismenko Rybník je poprvé připomínán r. 1604 a jeho název je památkou na dávno zaniklou vesnici Komárov. Jeho tvar je protažený od západu na východ. Západní břeh zčásti tvoří sypaná, asi 350 m dlouhá hráz, v jejímž středu je výpusť. Západní, východní a částečně i severní břeh jsou otevřeny do luk, východní břeh je pak zčásti porostlý rákosinami. Za severního břehu vybíhá do rybníka poloostrov, na kterém stojí osada Křineč pod osamělým skalním blokem. Jižní břeh je lemován borovým lesem, v němž se ukrývají soukromé rekreační objekty a autokemp s chatovou osadou. V minulosti byl rybník také cennou chráněnou lokalitou s výskytem řady vzácných rostlinných druhů, ta však zanikla po r. 1950 v důsledku rozšíření vodní plochy.

Text: historie
20.7. 2016 - Jiří Špaček (zdroj Tomáš Koutek: Nejkrásnější české rybníky, nakl. Brána 2008)