Středa, 25. listopad 2020. Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Barokní klášter s kostelem postaveným v letech 1723 –1731 pro řád františkánů, kteří v Žilině působili od roku 1703. Interiér je barokní, včetně dřevěného mobiliáře a varhan. Kostel je františkány propůjčen žilinské římsko-katolické farnosti.
Hlavní obrázek místa
klášter františkánů s kostelem sv. Barbory
© Milan Caha 10/2009
Klášter spolu s kostelem sv. Barbory postavili členové řádu františkánů v letech 1723 až 1731. Františkáni přišli do Žiliny roku 1703 na popud palatína Pavola Esterházy. Kolem roku 1728 byla přistavena k novostavbě kostela věž a byly zřízeny krypty za hlavním oltářem, pod věží (ty byly určeny řeholníkům) a pod loretánskou kaplí (určené laikům). Dnes kostel slouží římsko-katolické farnosti, které jej má pronajatý od řádu františkánů.
M.C. (zdroj: zilina-gallery.sk), 17.12. 2007

  popis

  V kostele se dochovalo původní barokní zařízení – oltáře, sochy, kazatelna, sloupy a oltářní obrazy. Na hlavním oltáři je obraz sv. Barbory od pátera Konráda Švestky z roku 1891. Unikátem je dvojice varhan z druhé poloviny 18. století od významného varhanáře pátera Peregrina Wernera. Součástí kostela je i loretánská kaplička.
  M.C. (zdroj: zilina-gallery.sk), 17.12. 2007


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 5841
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: klášter
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=5841
  Uveřejněno: 17.12.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama