Pondělí, 30. listopad 2020. Svátek slaví Ondřej, zítra Iva

synagoga

Bytča
Synagoga z počátku 20. století stojící na místě starší synagogy zmiňované již v r.1801. Trojlodní halová stavba s velmi dekorativní a členitou fasádou v novorománském slohu stojící přes náhon naproti zámku. Dnes velmi zchátralá.
Hlavní obrázek místa
synagoga od zámku
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Jednou z nejkrásnějších památek slovenského města Bytča, hned vedle renesančního zámku, je novorománská synagoga. Její velikost a zdobnost poukazuje na velkou váhu a sílu zdejší židovské komunity, která po dlouhá desetiletí ovlivňovala život ve městě.
Současný stavebně-technický stav synagogy je však ve velmi žalostném stavu a bude třeba tuto jedinečnou památku co nejdříve zabezpečit proti konečné destrukci.
Jan P. Štěpánek, 13.12. 2007

  historie

  Výstavba bytčanské synagogy úzce souvisí s existencí poměrně velké židovské obce v tomto městě. Převážně na konci 18. a počátku 19. století se židovské obyvatelstvo aktivně podílelo na hospodářském i společensko-kulturním rozvoji města. První zděná synagoga je zmiňována již v roce 1801. Současná stavba v novorománském stylu je výsledkem přestaveb z počátku 20. století.
  Jan P. Štěpánek podle www.bytca.sk, 13.12. 2007

  popis

  Synagoga je tvořena stavbou na půdoryse blížícím se tvaru písmene „T“ s polygonálně zakončeným ustoupeným presbyteriem. Patrové stavbě dominuje vstupní mělký dvoupatrový rizalit vystupující až nad úroveň střech. Tato pomyslná věž je zakončena stanovou střechou s dvojicí štítů a drobnými věžicemi v nárožích. Průčelní fasáda je velmi bohatě členěna nejen ve svých hmotách, ale i v plastickém

  Jan P. Štěpánek podle www.bytca.sk, 13.12. 2007


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 5837
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=5837
  Uveřejněno: 14.12.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama