Lovecký zámeček na úpatí Ždánova vystavěný knížetem Gustavem z Lamberka.
Hlavní obrázek místa
Zámeček Záluží
Severní pohled
© mystik, 6/2004
Graficke pismenko Karel Klostermann v Prázdninách na Šumavě: "Vizme myslivnu zálužskou, jež leží jako rudý karneol v zeleném obroubení... Bydlí tu pan revírník Moravec. Snad se nedopustím neopatrnosti řeknu-li, že pan revírník je nejkrásnějším mužem, jakého jsem kdy viděl. Rád bych si představil efekt, jaký by učinil, kdyby kráčel po pražských Příkopech nebo bulvárech pařížských...".
Revírník Moravec zde vybudoval proslulou líheň s chovem pstruhů a sivenů. Byl i milým hostitelem; naproti myslivně měl sklípek se soudky piva, vínem a jablečným moštem vlastní výroby. Nákupy platil panským dřívím – mohl si to dovolit, u vrchnosti byl velmi oblíben. Možná ho tu ještě někdy zahlédnete, ale jen v pozdních nočních hodinách, jak si to uhání ve své bryčce tažené koníkem Frickem...
mystik, 11.12. 2007

  historie

  Zámeček Záluží
  Vystavět jej nechal kolem r. 1860 kníže Gustav von Lamberg, respektive jeho fořt Lev a později sloužil jako hájovna.
  mystik, 11.12. 2007
  Zámeček byl do roku 1946 majetkem rodu Lambergů, po té patřil Státním lesům a sloužil jako polesí asi do roku 1963. Bývaly zde kanceláře a byt fořta. Později polesí přesídlilo na Kašperské Hory a ze zámečku byla hájovna s bytem hajného. Za celou dobu 1946–1997 nebyly prováděny žádné opravy. Od roku 1997 je v soukromém vlastnictví a postupně opravován.
  Olina Gabrielová , 31.3. 2009

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy 1:50 000, Kartografie

  Nová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.
  zámek
  lovecký
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Klatovy  ( KT)
  Nezdice na Šumavě