Komentáře, diskuse

Právě tuto možnost opravujeme .... Vložit nový komentář

Odovědˇ

1.10.2009 08:13 Vošta
Milý pane Caho, napsal jsem článek pro radenínský web, na historické fotografie jsem autory stránek jen upozornil.Nedávno přibyl i článek o rodině Sonnů od paní Steinové, která u nás patří mezi nejerudovanější odborníky na židovské hřbitovy a symboliku náhrobků.
Jinak na Táborsku Vám zbývá zaznamenat ještě hřbitov v Babčicích (u Vodice). Loni jsem tam umístil informační cedulku, letos získala Matana dotaci z kraje, takže část pomníků už zase stojí. Donedávna to bylo úplně utajené místo, v turistických mapách je zaznamenáno jen pár let. Ale teď, když už ho objevili příznivci geocachingu (dětské hry pro dospělé), je po klidu, a tím pádem nemám nic proti jeho zdokumentování pro hrady.cz.

AD

7.7.2009 06:18 Vošta
Vážený pane Caho, za prvé: pravda - pro turistický server jsou některé informace méně důležité, ale moje "kázání" má svůj důvod: v případech židovských hřbitovů se
setkávám s reakcemi návštěvníků, kteří udržované hřbitovy automaticky pokládají za iniciativu místních obyvatel, případně obecního úřadu. Naopak, když je hřbitov v dezolátním stavu, nadávají většinou na "židovskou obec". To není fér, navíc ty všechny místní nadšence platí společnost Matana (zřizovaná pražskou Židovskou obcí), pokud vzešla péče o hřbitov z vlastní vůle některé osoby - což se stávalo hlavně za časů angažovaných anonymů - nadělal takový správce často více škody než užitku.
Za druhé: pan Novotný nebyl místním občanem, nýbrž chalupářem, a s místními nevycházel v dobrém.
Za třetí: nepokládám za důležité, aby mé jméno bylo nutně přištempleno k předchozímu příspěvku - to byla především připomínka "správce", ne pana XY.

27.8.2009 09:52 Milan Caha
Vážený pane Vošto, děkuji za vysvětlení a upřesnění. Jsem rád, že se náš dialog dostal do racionální roviny. Informaci o správcovství společnosti Matana jsem doplnil. Jen na vysvětlenou, v době, kdy toto heslo vznikalo (2007), o její roli nebyla v (pro mne) dostupných zdrojích žádná zmínka - a mimochodem - stránky společnosti radenínský hřbitov neuvádějí mezi spravovanými památkami dodnes. Vážím si odpovědné starosti o památky, kéž by byly jako tento hřbitov opečovávány všechny, a nejen židovské. Všiml jsem si, že na stránkách Radenína přibyla řada výborných fotografií hřbitova i židovské "čtvrti". To je vaše práce?

Citační etika

2.7.2009 08:14 správce
Pan Caha by měl - když už fušuje do židovských památek - citovat prameny, ze kterých skutečně čerpal, a také si ujasnit některé zásadní informace: hřbitov není a nebyl udržován aktivitou místních občanů.

3.7.2009 19:12 Milan Caha
Děkuji za názor. V jednom máte pane "správče" pravdu. Kromě uvedené knihy pana Fiedlera jsem jako zdroj informací použil (nikoliv citoval – prosím, ujasněte si pojmy) i www stránky obce. Doplnil jsem.

K informaci o údržbě hřbitova. Za prvé si nemyslím, že z hlediska turistického serveru je tato informace zásadní, je okrajová a podle mne zajímavá jedině v případě, že se jedná o místní inciativu. Za druhé, podle webu obce se v době, kdy můj text vznikl (rok 2007), cituji: „v posledních letech dochází k postupné obnově, především díky správci panu Bedřichovi Novotnému, který mimo jiné vlastními silami opravil márnici“. Předpokládám, že pan Novotný byl občanem Radenína a díky slůvku „především“ lze i předpokládat, že na to nebyl úplně sám. Pokud to bylo podle vás jinak, bylo by dobré sdělit, jak to bylo „ve skutečnosti“.

Jen na okraj. Připadá mi velmi komické, že pan "správce" - když už tu chce kázat a fušovat do etiky - se neumí podepsat. Nu což, byly doby, kdy i angažovaný anonym byl považován za etický způsob komunikace – a není to tak dlouho.