historie
V trhových smlouvách panství Vrchlabského připomíná se r. 1534 Purkhybl a r. 1561 Purkhybl zámek pustý. Nesnadno jest polohu jeho vyhledati. Neb. Ant. Malochovi povídáno od jedněch, že je to tvrziště mezi Švarctálem a Maršovem, od jiných, že jest to skála na hoře lesem porostlá asi půl čtvrti hodiny od kostela Švarctálského; lidé prý tomu místu říkají Burghübl a povídají, že tu hrad stával. Jméno samo svědčí o tom, že se již v 16. věku pravé
…číst dáleAugust Sedláček V./236, 18.12. 2005
Pátrání po ztraceném hradu
O tom, že kdysi ve východních Krkonoších stával hrad zvaný Purkhybl, se dozvídáme teprve v 16. století, kdy byl již opuštěn. V písemných pramenech se s ním od té doby sice setkáváme hned několikrát, nikoho však nenapadlo, jaký vůbec bude problém jeho místo nalézt.
Jedním z prvních, kdo se o Purkhyblu zmiňoval, byl roku 1830 Johann Lamb. Ale ani on ve svém popise vrchlabského panství neměl jistotu přesné polohy. Jen se vyjadřoval v tom smyslu,
…číst dálePřemysl Špráchal, Božena Sedláčková (INFORMAČNÍ CENTRUM ČERNÝ DůL), 22.8. 2006
pověsti
Pověsti o hradu
Paví hrad
Jedna ze zajímavých pověstí hovoří o pevnosti stojící na místě dnešního Purkhyblu. Zdejší urozená paní prý chovala spousty nádherných pávů, které pravidelně vodila ke koupeli do blízkého Smrčinového potoka. Tomuto údolí se proto začalo říkat Paví údolí – Pfauenzahl, Pfauenthall.
V erbovní symbolice páv představoval symbol přepychu, bohatství a nadřazenosti. Paví chvost býval často dosazován do klenotu erbovního znamení.
Poklad v
…číst dálePřemysl Špráchal, Božena Sedláčková, 21.6. 2006