čtvrtek, 3. prosinec 2020. Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora

Graficke pismenko K Invalidovně patřil hřbitov, založený roku 1753 na úpatí Vítkova (dnes místo ohraničují ulice Pernerova,Šaldova a U Invalidovny). Spolu s hřbitovem byla vybudována i hřbitovní kaple situovaná uprostřed jižní hřbitovní zdi. Jedná se o jednoduchou čtvercovou kapli s okrouhlým presbytářem. Styl kaple odpovídá přelomu pozdního baroka a raného klasicismu. Je zakončena segmentovým štítem, v jehož vrcholu je střešní vížka čtvercového půdorysu se zkosenými nárožími a korunovanou nízkou bání.

 
Graficke pismenko V r. 1787 byl v sousedství vojenského hřbitova založen hřbitov evangelický, kde byl pochován např. i Pavel Josef Šafařík.
 
Graficke pismenko Konec hřbitovů předznamenala povodeň v roce 1890, která je velmi zpustošila. Hřbitovy byly na přelomu 19. a  20. století zrušeny. Ostatky a náhrobky byly přeneseny na Olšanské hřbitovy. Na místě zrušených hřbitovů vzniklo překladiště ČKD Dukla, které barokní hřbitovní kapli využilo jako kotelnu. Překladiště bylo nedávno zbořeno a na jeho místě je plánována výstavba kancelářského komplexu.

Text: historie
25.7. 2007 - Milan Caha