Neumannova vila

Sekerova vila
Secesní vila podnikatele Julia Neumanna z r.1898 podle projektu R. Aulegka. Po 2. svět. válce sídlo Lašského muzea, od r.1960 okresní knihovny. Po dlouhých vlastnických peripetiích je vila na počátku 21.stol. nově opravena a slouží jako restaurační zařízení.
Hlavní obrázek místa
HLavní, jižní průčelí Sekerovy vily
© Jan P. Štěpánek 07/2007
Graficke pismenko Honosná budova bývalé Neumannovy vily na dolním konci někdejšího intravilánu města Frýdku, při křižovatce ulice Slezské a Staroměstské.
Vila byla vystavěna v roce 1898 v tehdy velmi módním secesním slohu. Po 2. světové válce sloužila jako sídlo Lašského muzea či knihovny. Po roce 1989 se však stala objektem restitučních nároků a takřka až do počátku 21. století chátrala.
Dnes je opět v soukromém vlastnictví. Fasáda září novotou, stejně jako dlážděné prostory před vilou. Brána do areálu je po mnoha letech zase otevřená a vítá návštěvníky hospůdky a restaurace, které jsou v objektu provozovány.
Okolí honosné vily, která působila jako malý zámek, bylo upraveno v anglický park a lesopark dochovaný částečně dodnes. V létě zde funguje zahradní restaurace.
Jan P. Štěpánek, 12.7. 2007

  historie

  Historie Sekerovy vily
  Secesní vila podnikatele židovského podnikatele Julia Neumanna byla vystavěna v roce 1898 podle projektu městského stavitele Rudolfa Aulegka. Po skončení 2. světové války sloužila vila jako okresní Lašské muzeum. V roce 1960 se muzeum přemístilo do prostor Frýdeckého zámku a do prázdných prostor Sekerovy vily byla umístěna Frýdecká pobočka okresní knihovny. Po roce 1989 požádali původní majitelé objektu o jeho navrácení v rámci restitučních

  Jan P. Štěpánek s využitím Průvodce po památkách Frýdku-Místku, 1995, 12.7. 2007

  popis

  Na první pohled budova působí jako menší zámeček, převážně, když se vynoří zpoza horizontu přijíždí-li návštěvník od Frýdlantu. Vila je trojkřídlou patrovou budovou na půdoryse písmene U s miniaturním nádvořím, jehož čtvrtou stranu tvoří krátkým portálem spojujícím obě boční křídla. Ze západního křídla vystupuje vstupní patrový rizalit s dekorativním štítem. Východní křídlo nenavazuje na hlavní jižní křídlo v jedné linii, ale je mírně

  Jan P. Štěpánek, 12.7. 2007
  Kontaktní informace
  Sekerova vila - restaurace Knihovna
  Slezská 763
  Frýdek
  73801
  majitelka: Anna Kaniová, Český Těšín
  Základní informace místa
  ID místa: 5457
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?5457
  Uveřejněno: 12.7.2007
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 40' 42.39"
  E 18° 21' 33.35"
  Země: Česká republika
  Kraj: Moravskoslezský kraj
  Okres:  Frýdek-Místek  (FM)
  Obec: Frýdek
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu