V Podhůří je na přelomu 18. a 19. stol. popisován statek se zámečkem a pivovarem. Dodnes se dochovala usedlost nazývaná Smrčkův dvůr jejíž nároží tvroří bývalé panské sídlo v interiéru s kapličkou sv. Anny. Před ním památná lípa velkolistá.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severu
Vchod, kde se v interiéru nachází kaplička sv. Anny. Před bývalým panským sídlem památná lipa.
© Luděk Pitter 05/2007

Graficke pismenko Obec Podhůří leží nalevo od silnice I/20. Vede k ní nenápadná odbočka téměř proti odbočce na Horažďovice. Při vjezdu na malou náves pojedete okolo podlouhlé budovy v jejímž interiéru při průčelí je kaplička sv. Anny a hned před ní stojí památná lípa. Jedná se o bývalé panské sídlo. Dnes je usedlost spolu s hospodářskými budovami nazývána Smrčkův dvůr.
Před usedlostí stojí lípa velkolistá jejíž stáří se odhaduje na 270 let, obvod kmene je přes 5 m a výška přes 30 m. Uvádí se, že v koruně lípy je zavěšen zvon z roku 1909.
L.P., 31.5. 2007

  historie

  První zpráva o Podhůří je z roku 1683, kdy statek patřil bratrům Vilémovi ze Žďáru, Heřmanovi z Bělčic a Alešovi z Pakonic. Ti jej prodali blovickým měšťanům. K Blovicím patřilo Podhůří až do 17. stol. Na přelomu 18. a 19. stol. je v Podhůří popisován statek se zámečkem a pivovarem. V roce 1821 koupil statek Vavřinec Kristián Smrčka a po něm se dnes usedlosti říká Smrčkův dvůr.
  L.P. (Found K., Karel T., Jižní Plzeňsko II, Historicko-turistický průvodce č. 13, Nakladatelství českého lesa, 2000), 31.5. 2007


  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Kasejovice
  OOO