Zřícenina hradu. Roku 1349 v majetku Beneše z Třemšína, poté v majetku jeho potomků do počátku 15. století. Dalším majitelem král Václav IV., rroku 1403 daroval hrad Janu Zajíci. Opuštěn pravděpodobně po připojení k Rožmitálu. V 18. století zde vystavěna kaple, v 19. století rozhledna.
Hlavní obrázek místa
Hlavní palác
© Luděk Pitter 07/2005
Graficke pismenko Na hrad Třemšín snad vedou turistické značky všech barev a ze všech směrů. Pokud mohu doporučit, nejlepší přístup je po červené od hájovny v obci Hutě pod Třemšínem. Celá trasa vede po červené, úzkou lesní asfaltovou cestou a jen v posledním úseku je prudší stoupání. Tento přístup je vhodný i pro cyklisty. Je jen škoda, že dnes lze těžko říci, co je dílem arcibiskupa Salm-Salma, který areál na přelomu 18. a 19. století romanticky upravoval a co je původní.
Na vrcholu kromě zbytků hradu stojí i chátrající rozhledna bez výhledu. Od hradiště vede žlutě značená turistická cesta k hrádku Hengst.
L.P., 18.7. 2005

  historie

  Z popisu A. Sedláčka, terénu, zbytků opevnění a zdiva na zalesněném kopci Třemšíně je jasné, že zde existovala dvě hradiště (starší z doby prehistorické), k jejichž vymezení a vročení může přispět archeologický výzkum. Nejstarším známým pánem hradu Třemšína byl Beneš z Třemšína (1349), po němž se uvádějí Hroch z Třemšína (1389) a koncem 14. století ještě Diviš z Třemšína. Hrad s vesnicemi Roželovem a Plchovem spadl pak jako odúmrť krále Václava

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986, 11.6. 2003

  pověsti

  Sídlo draka
  Mnoha pověstmi opředená hora se stala v minulém století místem národních poutí. Z geologického hlediska je velmi podobná Blaníku – kříží se u ní několik hlubinných tektonických zlomů (zejména klatovský a jáchymovský). Romantická úprava vrcholu výrazně pozměnila stopy středověkého hradu, zaniklého za husitských válek, i mnohem dávnějších slovanských a keltských hradišť. Nejvýraznějším prvkem zůstal hluboký, ve skále vylámaný příkop, překlenutý

  Fantastická Fakta 9/2000, 4.3. 2003

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Shocart turistické 1:50 000

  Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  hrad
  zřícenina
  volně přístupno
  Česká republika
  Středočeský kraj
   Příbram  (PB)
  Voltuš