Empírový dvojkřídlý zámek s barokním jádrem z konce 17. století. Založen Lindenbergy či Sedlickými z Choltic. Před zámkem pozůstatek přírodně krajinářského parku z poč. 19. století. Zámek je nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
západní křídlo zámku
pohled od západu
© Jan P. Štěpánek 08/2008
Graficke pismenko Chátrající empírový zámek s barokním jádrem ve středu obce Liptál na Valašsku, necelých 8 km jihozápadně od Vsetína, při silnici Vsetín – Vizovice.
Dvojkřídlý patrový zámek s mansardovou střechou a vstupním rizalitem ve dvorním traktu hlavního křídla stojí nad soutokem potoka Rokytenky a Syrákovky. V severním průčelí zámku je erb hr. Jana Františka ze Stommu.
Před zámkem se rozkládá pozůstatek přírodně krajinářského parku z počátku 19. století, který je volně přístupný.
Zámek je uzavřený a chátrá.
Jan P. Štěpánek, 16.11. 2008

  historie

  Historie obce a zámku
  První zmínka o obci Liptál pochází z roku 1361, kdy až papežský dvůr v Avignonu jmenoval rozhodčí komisi, která řešila spor mezi vizovickým klášterem a Šternberky. Obec spadala pod vsetínské panství, které od roku 1308 patřilo pánům z Kravař. Později se v držení vsetínského panství a tím i Liptálu vystřídali páni z Cimburka a od roku 1505 páni z Kunštátu. Jako součást vsetínského panství se Liptál uvádí až do poloviny 17. století. Mezi jeho

  Jan P. Štěpánek dle info na místě, 16.11. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy 1:50 000, Kartografie

  Nová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.
  zámek
  zachovalý
  nepřístupno
  Česká republika
  Zlínský kraj
   Vsetín  (VS)