Mariánská kaplička se nachází v obci Kostomlaty pod Milešovkou, při cestě ke hradu. Prochází celkovou rekonstrukcí a není přístupná. Lečivý pramen je sveden do přilehlé stavbičky a je volně přístupný. V parku se nachází pomník padlých v 1. sv. válce.
Hlavní obrázek místa
Marianská kaple s pomníkem
© Václav ŠABAT, 03/2007
Graficke pismenko Při cestě na hrad se můžete zastavit v obci Kostomlaty u Mariánské kapličky, která se nachází v parku současně s pomníkem padlých z 1. sv. války. Tato kaple byla postavena v roce 1825 a je zasvěcena sv. Panně Marii pomocné. Kaple je postavena na prameni, který vyvěrá za oltářem. U této vody byly objeveny lečivé účinky a tak se stalo toto místo poutním. Voda z kaple je svedena do přilehlé kamenné stavby, která je volně přístupná. Celý park je dostupný, jenom kaple prochází rekonstrukci.
Václav ŠABAT, 23.3. 2007

  historie

  Vznik kapličky
  Ke vzniku kapličky vedly události v 30. letech 18 století spjaté s místním panským sládkem Christophem Habelem. Sládek Habel byl horlivým ctitelem Panny Marie a nechal si proto namalovat obraz od truhláře Martina Patzelta z Mošnova s výjevem Panny Marie Pomocné s Ježíškem. V roce 1734 byl sládek stižen těžkou nemocí, proti které nepomohly žádné léky. V největším zoufalství se obrátil o pomoc k obrazu. Zbožné modlitby a popíjení vody ze zmíněné

  http://www.volny.cz/kostomlaty/, 23.3. 2007
  Základní informace místa
  ID místa: 5094
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?5094
  Uveřejněno: 6.4.2007
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 33' 31.35"
  E 13° 52' 39.35"
  Země: Česká republika
  Kraj: Ústecký kraj
  Okres:  Teplice  (TP)
  Obec: Kostomlaty pod Milešovkou
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu