Sobota, 28. listopad 2020. Svátek slaví Rene, zítra Zina

zámek Sobášný palác

Svatební palác - Bytča
Renes. palác s bohatou sgrafitovou výzdobou v sousedství zámku Bytča nechal r. 1601 vystavět Jiří Thurzo jako místo svatebních hostin svých 6 dcer. V r. 1647 a r. 1856 palác vyhořel. Byl opraven, ale už nesloužil svému účelu. Dnes v zanedbaném stavu.
Hlavní obrázek místa
Sobášný palác s francouzskou zahradou od západu
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Velmi ceněnou po umělecko-historické stránce, ale především zajímavou svou společenskou funkcí je stavba renesančního Sobášného (česky přeloženo Svatebního) paláce v těsné blízkosti známého zámku v Bytči.
Tento zámek či dalo by se říci i zámek byl vystavěn Jiřím Thurzem v roce 1601 jako místo pro významné společenské události a setkání, především pro svatební hostiny svých šesti dcer. Výstavba zámku čistě jen s tímto účelem je v celé střední Evropě naprosto ojedinělá.
Palác každého oslní svou renesanční sgrafitovou výzdobou, bohužel si však také nelze nevšimnout jeho zanedbaného stavu.
Západně od paláce se rozkládá drobná udržovaná francouzská zahrada.
Jan P. Štěpánek, 2.3. 2007

  turistické

  Palác je pro turisty přístupný v návštěvních hodinách, které jsou uvedeny na dveřích do objektu. Prohlídka s průvodcem je zde zdarma.
  Luděk Vláčil, 9.7. 2017

  historie

  Historie Sobášného paláce
  Společenský a hospodářský růst významu panství a zámku v Bytči, který s sebou do tohoto kraje přinesl uherský feudál František Thurzo v 70. letech 16. století si za necelých 30 let vynutil vystavění samostatného reprezentačního sídla, které by sloužilo slavnostním příležitostem, setkání šlechty, ale hlavně pro svatební oslavy a hostiny šesti dcer palatína Jiřího Thurza, syna Františkova. Právě díky

  Jan P. Štěpánek s využitím webu, 2.3. 2007

  popis

  Palác je tvořen blokovou patrovou budovou na půdoryse obdélníka s nízkou valbovou střechou. Svůj původní vzhled má palác jen z vnějšku, kde jej dodnes zdobí bohaté štuková renesanční fasáda s velkou uměleckohistorickou hodnotou. V přízemí zámku byla umístěna rozsáhlá vstupní hala zaklenutá šesti poli křížových kleneb na dva střední sloupy. K bočním stranám této haly přiléhaly hospodářské

  Jan P. Štěpánek s využitím webu, 2.3. 2007


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 5050
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=5050
  Uveřejněno: 2.3.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama