Lysá hora

Lysa, Lissa huera, Lyssahora, Lissa hora, Gigula

Přístup (výšlap) na Lysou horu

Graficke pismenko Na vrchol Lysé hory vede několik těžších i lehčích turistických značených tras.

 
Graficke pismenko Z obce Malenovice, které leží na severozápadním úpatí hory, vedou dvě trasy. Na žlutou je nejlepší se napojit u hotelu rajská bouda. Trasa vede údolím Satiny, kolem hostince U Veličků, a po hřebeni Lukšince k místu, kde se napojuje na červenou značku z Ostravice. Modrá značka vede z frýdlantského nádraží, přes Malenovice, kopec Hradovou až k památníku Ivančena. Dále pokračuje přes hřeben Malchor od severu k vrcholu Lysé hory.
 
Graficke pismenko Z místní části Frýdlantu vede zelená trasa. Začíná zde na nádraží a jde kolem toku Bílého potoka, úpatím Ostré hory až k rozcestí na Lukšinci, kde se napojuje na červenou značku z Ostravice.
 
Graficke pismenko Z obce Ostravice vedou čtyři trasy. Modrá z vlakové zastávky Ostravice-zastávka a jde kolem Ostré hory. Napojuje se na zelenou značku z Nové Dědiny. Červená značka vede z nádraží v Ostravici a přes Butořanku směřuje po hřebenu Lukšince od západu až na vrchol Lysé hory. Podél této značky, těsně pod vrcholem, nachází se mnoho pomníčků a křížů na památků obětem Lysé hory. Nedávno zde byl dokonce vztyčen 4m vysoký kříž, jako celková upomínka na tyto oběti. Modrá značka jde z údolím Mazáku na Butořance se napojuje na červenou značku. Žlutá značka vede z hráze přehrady Šance a přes PR Mazácký grůnik a Mazák dojde od jihu až na vrchol.
 
Graficke pismenko Z obce Krásná na východním úpatí masivu Lysé hory vedou dvě turistické trasy. Červená z Visalají a žlutá z centra obce Krásná.

Text: turistické
21.3. 2007 - Jan P. Štěpánek