Lysá hora

Lysa, Lissa huera, Lyssahora, Lissa hora, Gigula

Graficke pismenko Beskydská perla, královna Beskyd či beskydská krasavice – i tak bývá mnohými označována nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd – Lysá hora. Se svou výškou 1324 metrů a typickým tvarem s homolovitým vrcholem lidově zvaným Gigula dominuje celému kraji.

 
Graficke pismenko Lysá hora dennodenně přitahuje desítky nadšených turistů nováčků i skalních příznivců zvaných Lysaři, aby se mohli z vrcholu pokochat neopakovatelným rozhledem na všechny světové strany. Za dobrého počasí máme celé Beskydy jako na dlani, stejně tak Ostravsko na severu. Když se poštěstí, vidíme vrcholky Jeseníků, Vysokých a Západních Tater, Malé a Velké Fatry či Javorníků.
 
Graficke pismenko Ačkoliv již takřka 30 let neexistuje na Lysé hoře žádná turistická chata, je možno se občerstvit v bufetu zvaném Šantán a Plesnivka (nad vstupem nápis chata Lysá hora). Kromě toho se na vrcholu nachází i meteorologická stanice, stanice horské služby ubytovna Kameňák, ale především novodobá dominanta vrcholu – majestátný televizní vysílač se svou nepřehlédnutelnou siluetou.
 
Graficke pismenko Lysá hora je zkrátka nádherná. Nejen svou vzácnou faunou a flórou, ale převážně svým duchem a atmosférou, která je upozorňuji velmi nakažlivá.

Text: turistické
21.3. 2007 - Jan P. Štěpánek